Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Nieczęsto na polskiej scenie pojawia się artysta, który jednocześnie wzbudza zachwyt odbiorców, krytyków i całej reszty branży muzycznej. Łukasz Federkiewicz to jedno z najgorętszych nazwisk show-biznesu w ostatnim czasie. Kortez wydał właśnie drugą płytę, a promująca ją trasa wiedzie przez Kędzierzyn-Koźle.

 

Łukasz Federkiewicz od najmłodszych lat, za sprawą mamy, obracał się w kręgu muzyki klasycznej. W szkole muzycznej uczył się gry na pianinie oraz na puzonie. Później doszła jeszcze gitara.

Urodził się i wychował w niewielkim Iwoniczu, gdzie z grania muzyki nie da się utrzymać, więc imał się różnych zajęć – uczył rytmiki w przedszkolu, harował na budowach, pilnował, by nie kradli w „Biedronce”. Jak przyznał w jednym z wywiadów, dla wielu ludzi z Iwonicza, gdzie o robotę nie jest lekko, praca w markecie to szczyt marzeń. Miał żonę i syna, musiał utrzymać rodzinę. Jednak nocami tworzył piosenki.

 

Któregoś razu siostra zapisała go na casting do programu „Must Be The Music”. Poszedł z marszu, nie przygotowywał się specjalnie. Zachwytu jurorów nie wzbudził, ale tam wypatrzył go menedżer wytwórni płytowej Jazzboy Records. Wkrótce Kortez podpisał kontrakt, przeniósł się do Warszawy i rozpoczął pracę nad debiutanckim albumem. W marcu 2015 wydano minipłytę pt. „Jazzboy Session EP” z utworami: „Joe”, „Co myślisz?” i „Zostań”. Ten ostatni szybko zadomowił się w czołówce Listy Przebojów Trójki, a wkrótce zawojował inne radiowe notowania.

 

We wrześniu 2015 roku ukazał się album „Bumerang”, który szybko podbił rynek. Wystarczy posłuchać piosenek: „Pocztówka z kosmosu”, „Wracaj do domu” lub „Do mamy”, aby zakochać się w pięknych melodiach, ciekawych tekstach i niepowtarzalnym głosie wokalisty. „Bumerang” cały czas jest jedną z najlepiej sprzedających się płyt w ostatnim czasie – wynik 90 tys. egzemplarzy dziś nieczęsto się zdarza. W 2016 roku Kortez otrzymał trzy nominacje do nagrody Fryderyka za utwór roku i teledysk roku („Zostań”) oraz album roku pop („Bumerang”). Uhonorowany także laurami Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego – „Mateusz” jako fonograficzny debiut roku i debiut roku w muzyce rozrywkowej.

 

Jesienią rozpoczął długą trasę koncertową z towarzyszeniem kilkuosobowego zespołu, którą promuje swój drugi album pt. „Mój dom”. To bardzo osobista płyta, pełna emocji i intymnych zwierzeń, bo piosenki opowiadają o miłości i rozpadzie związku, w którym był. Album stał się bestsellerem, zanim jeszcze na dobre zagościł w odtwarzaczach muzyki.

Koncert w Domu Kultury „Chemik” odbędzie się 26 listopada o godz. 17. Bilety dawno już wyprzedane.

 

 

 

Foto: materiały promocyjne

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy