Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kolejna retransmisja z teatru w Londynie na dużym ekranie w kędzierzyńskim „Heliosie”. 20 listopada o godz. 18.30 pokazany zostanie spektakl pt. „Yerma”.

 

W ramach projektu „Helios na scenie” co dwa tygodnie na widzów czekają wielokrotnie nagradzane spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, zarejestrowane w systemie HD z udziałem publiczności w najbardziej cenionych teatrach Europy: National Theatre i Comedie Francaise.

Tym razem w kędzierzyńskim kinie widzowie zobaczą spektakl pt. „Yerma”.

 

Dramatyczna sztuka hiszpańskiego autora Federico Garcii Lorki powstała w 1934 roku. Sam autor nazywał ją „tragicznym poematem”. Temat izolacji, pasji i frustracji łączy się tu z zagadnieniami małżeństwa, zazdrości i honoru kobiety. Spektakl w wykonaniu zespołu Young Vic krytycy okrzyknęli „niezwykłym teatralnym tryumfem”, a kreację Billie Piper – aktorki znanej m.in. z seriali „Mansfield Park” czy „Dom grozy” – nazwali urzekającą, zadziwiającą i porażającą.

 

Młoda, bezdzietna kobieta Yerma, które to imię znaczy „jałowa”, „bezpłodna”, mieszka w małej wsi w Hiszpanii. Jej rozpaczliwe pragnienie macierzyństwa staje się obsesją, która ostatecznie doprowadza ją do popełnienia zbrodni. Bohaterka sztuki zmaga się z własnymi pragnieniami, obowiązkiem wobec męża, który nie chce mieć dzieci, i oczekiwaniami społeczności, dla której kobieta bezdzietna nie spełniła swego powołania, ponieważ nie dała mężowi potomka. Yerma pragnie dziecka nie tylko dlatego, że tęskni do posiadania kogoś do kochania i nie tylko z powodu nacisku opinii publicznej, ale także dlatego, że na hiszpańskiej wsi kobieta nie ma czym wypełnić życia poza opieką nad domem i dzieckiem właśnie.

 

Retransmisja z Royal National Theatre w Londynie, który jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. W swoim repertuarze ma przede wszystkim klasykę angielską, ale także obcą i dramaty współczesne. W jednym sezonie zespół, liczący 150 aktorów, daje tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy