Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W Kędzierzynie-Koźlu rzadko mamy okazję spotkać się z kulturą żydowską. Okazją ku temu będzie koncert muzyki klezmerskiej i pieśni jidysz w wykonaniu Duo Nihz. Duet tworzony przez grającego na gitarze Bobby’ego Rootvelda i flecistkę Sannę van Elst 19 listopada o godz. 18 wystąpi w domu kultury przy ul. Skarbowej.

 

Artyści pochodzą z Holandii, a obecnie mieszkają w Niemczech. Od kilku lat propagują muzykę kultury żydowskiej. W 2009 roku otrzymali specjalny „certyfikat potwierdzenia” podczas Międzynarodowego Festiwalu Żydów w Amsterdamie.

Dwa lata później otworzyli własną salę koncertową, gdzie znajduje się największa w Europie biblioteka gitary klasycznej. Bobby i Sanna są również założycielami Festiwalu Gitarowego Nordhorn i Festiwalu Recorder Nordhorn.

 

Występowali z koncertami i na festiwalach niemal na całym świecie, m.in.: w Indiach, Bhutanie, Tajlandii, Chinach, Argentynie, Anglii, Grecji i Izraelu. Często goszczą w naszym kraju.

 

Wizyta w Kędzierzynie-Koźlu będzie dla nich szczególnie ważna, bo związana jest z historią rodzinną. W czasie II wojny światowej Mozes Rootveld – brat dziadka Bobby’ego – znalazł się w obozie Judenlager Blechhammer, gdzie został zamordowany. Koncert w kozielskim domu kultury będzie dedykowany właśnie jemu. To będzie muzyczny spektakl różnych emocji.

Bilety w cenie 20 zł do kupienia w kasie kina „Twierdza” przed koncertem.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy