Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Chór Echo Kresów przed rokiem świętował pięciolecie istnienia. Z tej okazji postanowiono zorganizować koncert czterech kultur. Pełna sala i ciepłe przyjęcie publiczności dały powód ku temu, żeby imprezę powtórzyć. Odbędzie się ona 18 listopada o godz. 16 w Domu Kultury „Chemik”. Publiczność bawić się będzie przy pieśniach romskich, niemieckich, śląskich i kresowych.

 

Przed rokiem pomysłem na świętowanie pięciolecia była organizacja specjalnego koncertu. Zaprezentowano wówczas kulturę czterech nacji, które krzyżują się w naszym regionie. Niemiecką reprezentowali Andrea Rishka i Duo Jasik, romską – zespoły Kher, Romani Bacht i Romano Kheliben, śląską – kabaret Antyki, a kresową oczywiście chór Echo Kresów.

 

Publiczność, która wypełniła salę kina „Chemik” do ostatniego miejsca, przez cztery godziny bawiła się świetnie. Teraz ma być podobnie. Ponownie w wielokulturowym kociołku mieszać się będą „smaki”: romski, niemiecki, śląski i kresowy. Rytmy romskie przyswajać będziemy dzięki zespołowi Romano Kier. Kulturę śląską popularyzować będzie kabaret Antyki, niemiecką – Andrea Rishka i Familie Trio, a kresową – oczywiście chór Echo Kresów. Każdy blok tematyczny będzie prowadzony przez inne osoby - kolejno przez: Lucynę Mirgę, Jadwigę „Gizelę” Spyrę, Mirosława Riedla oraz Ariadnę Miernicką i Annę Woś.

 

- Słychać będzie turkot romskiego taboru, kroki na lwowskim bruku, stukot kopyt dorożkarskiej szkapy przeplatany śląską gwarą, bałakiem lwowskiej ulicy i muzyką niemiecką, a na koniec da się poczuć smak szalonego życia batiarskiej braci i wielką niespodziankę – zachęca reżyser spektaklu Adam Wołkowski.

Zaspokajana będzie nie tylko sfera duchowa. Każdy będzie miał szansę skosztować swojskiego jadła i potraw charakterystycznych dla każdej z czterech kuchni.

 

 

Komu nie uda się zobaczyć sobotnich występów, to dzień później, 19 listopada o godz. 16 Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Echo Kresów” wraz z księdzem proboszczem Markiem Biernatem zapraszają na koncert chóru pn. „Nie tylko Kresy” do kościoła pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy