Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kolejna retransmisja z teatru w Londynie na dużym ekranie w kędzierzyńskim „Heliosie”. 9 października o godz. 18.30 pokazany zostanie spektakl pt. „Wieczór Trzech Króli”.

 

W ramach projektu „Helios na scenie” co dwa tygodnie na widzów czekać będą wielokrotnie nagradzane spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, zarejestrowane w systemie HD z udziałem publiczności w najbardziej cenionych teatrach Europy: National Theatre i Comedie Francaise.

Tym razem w kędzierzyńskim kinie na widzów czeka „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Simona Godwina na podstawie sztuki Williama Szekspira.

 

Kiedy statek rozbija się na skałach, Viola wraz z bratem bliźniakiem Sebastianem zostaje wyrzucona na brzeg. Ona w pobliżu miasta, on gdzieś w niedostępnej części wyspy. Viola, aby przetrwać i odnaleźć brata, postanawia przebrać się za mężczyznę i wkroczyć na nieznany teren. Pod imieniem Cesaria przystaje na służbę do księcia Orsino, w którym się zakochuje. Książę tymczasem posyła ją do swej ukochanej Olivii. Dziewczyna zakochuje się w posłańcu, nie przeczuwając, że to przebrana kobieta. Tak zaczyna się obłędny wir, komedia omyłek, ale także szał namiętności i ważnych pytań o role płci, dominację mężczyzn i inne nie mniej skomplikowane, uniwersalne problemy.

 

Co ciekawe, w tekście sztuki nie ma żadnego nawiązania do tytułowego święta Trzech Króli. Angielskie święto Twelfth Night, wedle starej tradycji, przypada na wieczór 5 stycznia, czyli przed 12. dniem po Bożym Narodzeniu i dzień przed Objawieniem Pańskim, kiedy to trzech mędrców miało dotrzeć do stajenki. Przez cały ten dzień świętowano. Może właśnie dlatego William Szekspir chciał upamiętnić ten wieczór w sposób szczególny i komedii o miłości nadał tytuł „Twelfth Night or What You Will”.

 

Retransmisja z Royal National Theatre w Londynie, który jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. W swoim repertuarze ma przede wszystkim klasykę angielską, ale także obcą i dramaty współczesne. W jednym sezonie zespół, liczący 150 aktorów, daje tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy