Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Nie jest tajemnicą, że pod Koźlem znajduje się pajęczyna tuneli, korytarzy i lochów. Związane z nimi opowiadania i legendy są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Także w piwnicach kozielskiej baszty znajduje się wejście do tajemniczego tunelu.

Jest to szyb wychodzący poza basztę, prowadzący w kierunku północnym, czyli wzdłuż muru obronnego. Wejście do niego jest niepozorne i znajduje się w zagraconej piwnicy. Towarzystwo Ziemi Kozielskiej od dawna wie o jego istnieniu, aczkolwiek są różne interpretacje jego pochodzenia i przeznaczenia. Jedna z nich mówi, że był to szyb, którym spuszczano węgiel.
- Ale przecież w baszcie nigdy nie było kotłowni, więc zrzucanie tutaj węgla było bezcelowe. Pojawiła się koncepcja, aby tunel ten odkopać i w przyszłości udostępnić zwiedzającym - wyjaśnia dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej Bolesław Bezeg. - Na razie jest to niewielki odcinek tunelu wychodzący poza basztę. Dalsze przejście jest zamurowane. Trzeba więc zburzyć mur i zbadać ów szyb. Czy ów mur odgradza słynny tunel do Większyc, tego nie wiemy. Mielibyśmy sensację na skalę europejską, gdybyśmy odkryli to przejście. Taka informacja zapewne ucieszyłaby miejscowych eksploratorów i miłośników historii.

- Skoro mamy taki korytarz, wychodzący poza basztę, to bez względu na to, czy prowadzi on tylko na dziedziniec, czy też rzeczywiście jest to początek tunelu do Większyc, chcemy to w przyszłości wykorzystać jako atrakcję dla zwiedzających „Basztę” -  przekonuje dyrektor Bezeg, dodając, że wszystko to znajduje się na razie w sferze koncepcji, a nie konkretnego projektu. Zamiar jest taki, aby tym korytarzem można było wyjść z baszty na dziedziniec, albo poza obręb murów obronnych. Wszystko zależy od tego, gdzie wspomniany szyb prowadzi i jaka jest jego długość.

Andrzej Kopacki 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy