Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Tegoroczne wakacje minęły półmetek. Nie wszyscy z różnych względów mieli okazję gdzieś wyjechać. Jeśli ktoś nie ma za wiele wolnego czasu, a do tego nie narzeka na nadmiar gotówki, to może mile i ciekawie spędzić czas u naszych najbliższych sąsiadów. Gmina Zdzieszowice ma do zaoferowania szereg atrakcji, z których niewątpliwie warto skorzystać.

 

Od ponad 160 lat w nadodrzańskiej części Zdzieszowic nazywanej Solownią działa prom. Do 1900 roku, przeprawa promowa istniała w miejscu położonym ok. 150 metrów powyżej dzisiejszej, ponieważ  koryto rzeki miało nieco inny kształt. Dopiero po regulacji Odry (co nastąpiło w 1903 roku), kursuje on z dzisiejszej lokalizacji. Do 1958 roku kursował prom o konstrukcji przypominającej szubienicę, gdzie napęd stanowił kołowrót, na którym zawijała się lina. Obecny prom działa od 1987 roku. Jednostka o nazwie „Józef” została zbudowana w kozielskiej stoczni. Mogą na nią wjeżdżać pojazdy o łącznej masie 12 ton. Jest to jedyny w Europie czynny prom o napędzie ręcznym.

Wir wodny, gejzery, grzybek i wodospad to tylko niektóre atrakcje zdzieszowickiego kąpieliska. Basen posiada nieckę ze stali nierdzewnej, co zapewnia większą higienę i trwałość. Woda ciepła, bo ma około 24 st. C.  Kompleks składa się m.in. z dużego basenu, a ten z kolei z części pływackiej, na której do dyspozycji jest 5 torów oraz części dla osób niepływających oraz niepełnosprawnych. Ponadto kompleks wyposażony jest w wir wodny, gejzery, jacuzzi, zjeżdżalnię w kształcie rury, jak również w dwuczęściowy brodzik dla dzieci i mały plac zabaw.

Więcej na ten temat w najświeższym numerze Nowej Gazety Lokalnej.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy