Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kino „Helios” w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na kolejny seans w ramach projektu „Kultura Dostępna”. 3 sierpnia o godz. 18 zostanie wyświetlony dramat pt. „Maria Skłodowska-Curie”.

 

To nie tylko wierna faktom opowieść o życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków – polonu i radu, ale przede wszystkim portret niezwykłej kobiety, która dzięki swojej inteligencji i wiedzy zdołała przekonać do siebie świat nauki.

 

W 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu. Była też pierwszą uczoną, która zdobyła Nobla. W dziejach tej nagrody nadal jest jedynym podwójnym laureatem, wyróżnionym w dwóch różnych dziedzinach naukowych.

 

Film to też portret Marii, jakiej nie znaliśmy – czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, choć pełnej dylematów i sprzeczności.

 

To już siódma edycja programu realizowanego z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego z „Heliosem”. Dzięki niemu bilety na wybrane polskie filmy kosztują tylko 10 zł. W kolejnym tygodniu (10.08) widzowie zobaczą „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy