Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza 16 maja o godz. 17 do siedziby w rynku na spotkanie z Małgorzatą Wojtaczką - pierwszą Polką, która samotnie zdobyła biegun południowy.

 

Wojtaczka to kobieta niezwykła. Pasjonatka wypraw jaskiniowych, rejsów żeglarskich oraz ekspedycji w rejony polarne.

Brała udział w odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Dotarła na dno najgłębszej z nich (minus 903 metry).

 

Zdobyła, w warunkach zimowych, na nartach najwyższą górę Spitsbergenu. Samotnie przeszła na nartach ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy - Hardangerviddę w Norwegii. Doświadczona uczestniczka żeglarskich wypraw polarnych, podczas których opłynęła jachtami m.in.: Spitsbergen, Przylądek Horn i dotarła na Antarktydę.

 

Jednak jej największym osiągnięciem było w styczniu tego roku zdobycie bieguna południowego. Jest pierwszą Polką i jedną z niewielu kobiet na świecie, które samotnie dokonały tego wyczynu. Wyprawa trwała 69 dni, podczas których przeszła ponad 1200 km, w temperaturze dochodzącej do minus 30 stopni i wietrze dochodzącym do prędkości 100 km/h, ciągnąc za sobą ponad 100 kilogramów ekwipunku.

 

O tej wyprawie i innych dokonaniach opowie podczas spotkania „Klubu podróżnika” w miejskiej bibliotece.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy