Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu
Gazeta Lokalna Kedzierzyn Kozle:Wiekowa jubilatka z Grzędzina

Setne urodziny świętowała w ostatnią sobotę Albertyna Strzedula z Grzędzina. Były kwiaty, prezenty, gratulacje, w tym od samego premiera Donalda Tuska!

Solenizantka wciąż cieszy się dobrym zdrowiem. Wprawdzie od niedawna nieco gorzej u niej ze słuchem, a chodzić trzeba już o lasce i z niewielką pomocą, ale umysł wciąż jest jasny, a i pamięć jak na ten piękny wiek dopisuje.
Pytana o receptę na długowieczność wnuczka, z którą obecnie mieszka pani Albertyna, odpowiada:
- Nie wiem jak dożyć takiego wieku. Babcia w życiu pracy miała sporo, pojeść sobie też lubi. Kiedy prawnuki jedzą chipsy czy piją colę, to ona też chce zawsze spróbować.
Jubilatka urodziła się 30 sierpnia 1908 roku w niedalekim Dolędzinie (woj. śląskie) jako jedno z dziesięciorga dzieci państwa Januszów. Czwórka rodzeństwa zmarła wcześnie, jeden z pozostałych braci zginął w czasie I wojny światowej, drugi zmarł niewiele po jej zakończeniu. Mała Albertyna od siódmego roku życia wychowywała się w Błażejowicach u ciotki, która nie miała swoich dzieci.
W 1933 roku jubilatka wyszła za mąż za Józefa Strzedulę i przyprowadziła się za nim do Grzędzina. Z czwórki dzieci, które mieli, jedno, najmłodsze zmarło jeszcze jako niemowlę. Zostało dwóch synów i córka. Na początku ostatniej wojny pan Józef został powołany do wojska, więc pani Albertyna sama musiała prowadzić gospodarstwo. Mąż wrócił wprawdzie po sześciu latach, ale chorował, więc pracy nadal nie brakowało. Na szczęście dorastające dzieci coraz więcej pomagały, można się było powoli dorobić, zamienić konia na traktor...
Od 1962 roku, więc już ponad 46 lat, pani Strzedula jest wdową. Ma za to sześć wnuczek i 11 prawnucząt, z których najstarsze ma już 24 lata, zaś najmłodsze 11. Większość z tego grona mieszka obecnie za granicą.
Solenizantka, prócz życzeń od rodziny, otrzymała także gratulacje i wyrazy uznania od miejscowego proboszcza, mieszkańców i władz gminy oraz województwa oraz premiera Donalda Tuska.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy