Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu
Gazeta Lokalna Kedzierzyn Kozle:Co kryje woda na Dębowej ?

Pianka na powierzchni mętnej wody i wplątujące się w części ciała wodorosty nie odstraszają amatorów kąpieli na Dębowej. Zwłaszcza w gorące weekendy nie brak tam wypoczywających. Czy nie ryzykują oni zdrowiem?

Od 1 lipca na kąpielisku Dębowa co dwa tygodnie pobierane są próbki wody do badania. Wykonuje je Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kędzierzynie-Koźlu. Wyznaczono cztery punkty badawcze. Są to stanowiska przy ośrodkach WOPR-u, Makadam, Stodoła i Hula Gula.
- Pod względem fizycznym i bakteriologicznym woda odpowiada normom określonym w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda w kąpieliskach. Ocena organoleptyczna też jest pozytywna – zapewnia Grażyna Traczyk, kierownik Oddziału Higieny Komunalnej PSSE.
O czystości wody na akwenie świadczy też obecność licznych ryb i bogata roślinność terenów podmokłych. Nadmierna ilość niektórych gatunków flory została w tym roku usunięta na zlecenie Urzędu Gminy w Reńskiej Wsi.
- Pojawiająca się na wodzie piana jest wynikiem nadmiernego oddychania roślin. Ponadto okresowe silne wiatry spychają niektóre gatunki w odległe strefy zbiornika – twierdzi Grażyna Traczyk.
W razie wątpliwości co do wyglądu Dębowej, meldunki o stanie wód na kąpieliskach otwartych są regularnie podawane na stronach internetowych stacji sanitarno – epidemiologicznych: www.wsse.opole.pl oraz www.psse.k-kozle.pl.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy