Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W piątek 15 czerwca rusza sezon kąpielowy. W naszym powiecie największą popularnością cieszy się akwen w Dębowej. Funkcjonują tam dwie strzeżone plaże. Bezpieczeństwa wypoczywających do końca sezonu, czyli do 31 sierpnia, strzec będą ratownicy wodni.

– Woda była badana, jest czysta. Formalnie sezon rozpoczynamy 15 czerwca – mówi wójt gminy Reńska Wieś Marian Wojciechowski, z którym rozmawiamy dzień przed otwarciem sezonu na Dębowej.

W pobranych 4 czerwca próbkach wody nie stwierdzono bakterii zagrażających zdrowiu ludzi. Warto jednak wiedzieć, że z aktualizowanymi na bieżąco informacjami dotyczącymi jakości wody we wszystkich polskich, wyznaczonych uchwałami rad gmin, kąpieliskach można się zapoznać, odwiedzając portal informacyjny Państwowej Inspekcji Sanitarnej pn. „Serwis Kąpielowy” pod adresem internetowym sk.gis.gov.pl. Komunikaty o ewentualnej niezdatności wody do kąpieli publikują też jednostki odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo.

– Co prawda, czuwamy nad wodą już od dwóch tygodni, ale zgodnie z przepisami flagi możemy wywiesić dopiero 15 czerwca – mówi Tadeusz Witko, prezes Oddziału Rejonowego WOPR w Kędzierzynie-Koźlu. Flagi odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo nad wodą. Zwracajmy uwagę, jaka flaga jest wywieszona w danej chwili. Biała zezwala na kąpiel, czerwona kąpieli zabrania.

– W zależności od potrzeb na dwóch kąpieliskach służyć będzie od pięciu do jedenastu ratowników – mówi szef kędzierzyńskich WOPR-owców.

Precyzuje, że etatowo na „Stodole” ratowników będzie dwóch, a na „Centralnym” trzech. Dodatkowi ratownicy będą patrolowali akwen z motorówki i czuwali w dyspozytorni radiowej.

Od poniedziałku do piątku WOPR-owcy będą pracować w godzinach 10-18, a w soboty i niedziele w godzinach 10-19.

Na obu kąpieliskach wydzielone są linami z bojkami obszary: brodzik, strefa dla nieumiejących pływać i dla umiejących pływać.

– Nie pijemy alkoholu. Osoby będące pod jego wpływem przeceniają swoje możliwości i dochodzi do tragedii. Przed wejściem do wody rozgrzewamy ciało. Respektujemy regulamin akwenu – podkreśla Tadeusz Witko. Warto wejść na profil faceebookowy kierowanej przez niego jednostki, gdzie znajduje się m.in. rozporządzenie wójta gminy Reńska Wieś, w którym od a do z jest napisane, co można, a czego nie wolno robić nad wodą.

Pamiętajmy, że mimo iż podczas wypoczynku nad wodą czuwają ratownicy, nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych. Rodzice muszą cały czas sprawować nadzór nad dziećmi. Jeśli pociechy wchodzą do wody, to tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych.

 

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy