Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Podczas niedawnych obrad Rady Gminy Pawłowiczki sporo mówiono o oświacie. Uwagę poświęcono również coraz droższym inwestycjom drogowym.

Do końca maja należało ustalić liczbę oddziałów w gminnych szkołach. W tej sprawie zorganizowano dwa zebrania w Jakubowicach i jedno w Ostrożnicy.

- Na skutek małej liczby osób w szkołach w tych dwóch miejscowościach nie będzie klasy siódmej - poinformował wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon. Tworzenie siódmych klas w Ostrożnicy i Jakubowicach, skoro naukę w nich mogłoby kontynuować zaledwie po czworo uczniów, nie miało racji bytu.

- Z Jakubowic czterech uczniów przejdzie do Pawłowiczek, a z Ostrożnicy na pewno już dwójka uczniów jest do nich zapisana. Myślę, że rodzice z biegiem czasu stwierdzą, że była to dobra decyzja - dodał włodarz.

Ważną kwestią dla budżetu gminy jest fakt, że wskutek wprowadzania przez rząd kolejnych zmian w finansowaniu szkół w klasach VII-VIII prawdopodobnie nie będzie można nauczać języka mniejszości niemieckiej jako drugiego języka nowożytnego.

- Stoimy przed decyzją: czy wprowadzić kolejny język nowożytny, czy zaproponować, by rodzice zrezygnowali z deklaracji - mówił wójt Treffon. Dodał, że w jego gminie brakuje nauczycieli wyspecjalizowanych w językach innych niż angielski i niemiecki. Ponadto niewiele osób złożyło deklarację, zgodnie z którą język mniejszości niemieckiej nauczany jest równocześnie jako drugi język nowożytny. W przypadku szkoły w Gościęcinie nie zrobił tego żaden z rodziców. Zaledwie po kilka osób złożyło deklarację w innych gminnych placówkach.

- W trakcie roku szkolnego rząd szykuje nam niespodzianki. Mimo to myślę, że damy sobie radę - wyraził nadzieję włodarz.

Nie tylko temat oświaty niepokoi samorządowców. Także koszty wykonania dróg asfaltowych. Od ubiegłego roku poszybowały one w górę. Mimo to, jak zapewnił wójt, zadania zaplanowane do realizacji w budżecie zostaną wykonane.

- Została podpisana umowa na przebudowę drogi z Naczęsławic w kierunku Bryksów. Otwarto propozycje cenowe na wykonanie części mniejszych dróg gminnych. W najbliższym czasie będą wykonane trzy odcinki, w tym ul. Słoneczna w Pawłowiczkach - mówił wójt Treffon.

Sukcesem zakończyły się starania gminy Pawłowiczki o przejęcie od powiatu fragmentu ul. Spółdzielczej w Naczęsławicach. Nastąpi to w najbliższym czasie.

Dobra wiadomość dla części przedsiębiorców działających w Chróstach. Po kilku latach samorządowi udało się przeforsować, by działka będąca własnością kolei (przez którą przechodzi droga do pól w kierunku Ostrożnicy) przeszła na własność gminy.

- Pamiętamy, jak po zmianie rządu nie udało nam się nawet przejąć torów na ścieżki rowerowe. Nastąpiła mała odwilż i jest szansa, że droga zostanie wydzielona, a przedsiębiorcy przy niej działający będą mieli zapewniony dojazd. Niewykluczone, że gmina otrzyma tę drogę za darmo - mówił wójt Treffon.

 

Na zdjęciu od lewej: przewodniczący rady gminy Przemysław Malinka i wójt Jerzy Treffon.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy