Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Żyjemy w erze informacji czy dezinformacji? Bezpiecznie poruszać się w świecie Internetu i używać smartfonów, bez narażania siebie i rodziców na przykre konsekwencje. Taki cel przyświeca kampanii społecznej „Mój smartfon, mój mały świat - klikam z głową”. Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły w Pokrzywnicy.

Jak pokazują statystyki, urządzenie mobilne umożliwiające łączenie się z Internetem ma dziś przeszło połowa dzieci w wieku 10-15 lat. Niekwestionowanym atutom płynącym z dostępu do globalnej sieci towarzyszą zagrożenia - treści niebezpieczne dla młodych, możliwość uzależnienia się od życia w sieci. Nie bez powodu badacze określają Internet mianem plagi XXI wieku.

Uczniowie szkoły w Pokrzywnicy wzięli udział w zajęciach organizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Opolu w ramach kampanii społecznej „Mój smartfon, mój mały świat - klikam z głową”.

- Celem akcji była promocja bezpieczeństwa najmłodszych w sieci oraz profilaktyka poprzez edukację uczniów, którzy coraz częściej bez ograniczeń korzystają z dostępnych technologii i urządzeń - informuje Maria Kowalska, nauczyciel matematyki z ZSP w Pokrzywnicy. - Ważnym elementem kampanii jest zwrócenie uwagi rodziców i środowiska pedagogicznego na niebezpieczeństwa, z jakimi młodzi ludzie mają lub mogą mieć kontakt w Internecie.

Młodzi dowiedzieli się o zagrożeniach, jakie mogą się pojawiać w trakcie użytkowania telefonów komórkowych, korzystania z Internetu oraz czym jest hejt.

- Poznali możliwości podszywania się nieznanych im osób pod rówieśników. Nauczyli się rozpoznawać cenę SMS Premium po numerze - precyzuje Maria Kowalska.

Nie samą profilaktyką stały zajęcia. Ich uczestnicy liznęli też trochę historii telekomunikacji. Dowiedzieli się, z jakich aparatów korzystali ich rodzice i dziadkowie, mierząc się podczas wykonywania połączenia telefonicznego z tarczą numerową.

- Uczniowie, zaskoczeni tym, że jeszcze kilka lat temu nie było smartfonów ani aplikacji społecznościowych, byli bardzo zainteresowani tematem i aktywnie uczestniczyli w zajęciach - dodaje Maria Kowalska.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.

Foto: archiwum ZSP w Pokrzywnicy

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy