Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Dużo się dzieje w inwestycjach w gminie Pawłowiczki. Dzięki środkom własnym samorządu i tym z zewnątrz. Kilkumilionowym inwestycjom towarzyszą mniejsze zadania. Wśród nich prace wokół pomnika Adama Mickiewicza w Pawłowiczkach, które dojdą do skutku dzięki pieniądzom pozyskanym przez lokalną grupę działania Stowarzyszenie Euro-Country.

To będzie generalna przebudowa placu przy pomniku Adama Mickiewicza. - Ścieżki, bruki nie będą zmieniane, zostaną tylko uzupełnione i wyczyszczone. Całe poszycie roślinne zgodnie z projektem zyska różnego rodzaju nasadzenia. Część drzew zostanie wyciętych. Pozostaną tylko duże okazy, wskazane przez konserwatora, które są w dobrym stanie - wyjaśnia wójt gminy Pawłowiczki Jerzy Treffon.

Zmieni oblicze sam pomnik. Cokół zostanie odrestaurowany, a dwa drzewa, które koło niego stoją, wycięte. - Wymienimy trawę i pozbędziemy się żywopłotu, który dziś rośnie wokół całego placu - precyzuje włodarz.

Drugim miejscem, którego przebudowa również będzie wsparta przez pieniądze pozyskane przez Euro-Country, będzie plac po starej szkole w Grudyni Wielkiej. Kilka lat temu przy tamtejszym kościele powstał parking. Dziś jedynym miejscem w Grudyni Wielkiej, należącym do gminy i mogącym być odnowionym przez samorząd, jest plac. Pojawią się między innymi nasadzenia i ławki.

- Co ważne, oba te zadania zrealizuje w tym roku OSP w Maciowakrzu. Dzięki temu, że jednostka działa jako stowarzyszenie, zadanie zostanie dofinansowane w całości. Gdyby pieniądze miały zostać wydawane przez gminę, wtedy otrzymalibyśmy tylko 64 proc. dofinansowania - podkreśla Jerzy Treffon. - Na tym nie koniec korzyści ze zrzeszenia w Euro-Country. Przygotowujemy się do stworzenia dokumentacji na renowację stawu w Maciowakrzu i którejś z działek w centrum Gościęcina. Realizacja w 2019 r. Te inwestycje dojdą do skutku dzięki małym grantom wynoszącym 50 tys. zł na każde zadanie.

Na zdj. Miejsce, któremu patronuje Adam Mickiewicz, zmieni się nie do poznania, zapewnia wójt Jerzy Treffon

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy