Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Seria odczytów w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic”, zainicjowanych w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Opolskiego w grudniu ubiegłego roku, zbliża się ku końcowi. Na pasjonatów zgłębiania historii lokalnej czeka jeszcze pięć spotkań.

W Trawnikach (gm. Pawłowiczki) 8 kwietnia o rodach szlacheckich w gminie Pawłowiczki opowie Damian Dąbrowski (początek o godz. 16).

Podczas spotkania z Piotrem Zdanowiczem 11 kwietnia w Maciowakrzu (gm. Pawłowiczki) będzie można poznać niezwykłą historię tego sołectwa (początek o godz. 18).

O dziejach herrnhutów opowie 14 kwietnia w Ostrożnicy (gm. Pawłowiczki) Karol Treffon (początek o godz. 16).

Swoje spotkanie będą mieli również mieszkańcy Sławięcic. O ciekawostkach historycznych dotyczących tej małej ojczyzny opowie 15 kwietnia Piotr Zdanowicz. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.

Natomiast 21 kwietnia o godzinie 16 w Trawnikach będziemy mogli posłuchać Damiana Dąbrowskiego, który przedstawi historię rot szlacheckich związanych z terenem obecnej gminy.

Cykl odczytów w naszym powiecie zamkną Większyce (gm. Reńska Wieś). O historii tej miejscowości będzie opowiadał 22 kwietnia Tomasz Kandziora. Początek spotkania pn. „Historia Większyc w pigułce - od czasów najdawniejszych do 1945 roku” o godz. 16.

Wszystkie spotkania - poza wykładem w Sławięcicach - zostaną zorganizowane w salach DFK zlokalizowanych w poszczególnych miejscowościach. Sławięciczanie spotkają się w budynku OSP. 

Projekt „Opolskie bez tajemnic”, realizowany przez TSKN na Śląsku Opolskim w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego, obejmuje po 20 spotkań z historią lokalną w powiatach strzeleckim i kędzierzyńsko-kozielskim. 

Poza spotkaniami i wykładami zaplanowano dziesięć wycieczek krajoznawczych po obu powiatach, trzy konkursy oraz opublikowanie przewodnika turystycznego („spacerownika”) po Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim.

Cały projekt zakończy się w czerwcu br.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy