Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Konsorcjum polskich firm, które realizuje zadanie „Rozbudowa drogi krajowej nr 45 na odcinku Reńska Wieś-Większyce-Poborszów”, ostro wzięło się do pracy. Na pierwszy ogień, nim wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu, poszło kilkadziesiąt drzew. Pilarze mieli pełne ręce roboty, bowiem na wykonanie zadania nie mieli wiele czasu.

Wycinka drzew jest dozwolona poza okresem wegetacyjnym drzew, a także poza okresem lęgowym ptaków, czyli w okresie 15 października-15 marca.

Ile dokładnie sztuk poszło pod topór w związku z długo wyczekiwaną inwestycją, trudno określić. Na ogół przedmiary są szacunkowe. Szczegóły poznamy dopiero po wycince i złożeniu informacji w kędzierzyńsko-kozielskim rejonie GDDKiA. Prawdopodobnie nastąpi to w drugiej połowie marca.

Związane z przebudową niespełna 8-kilometrowego odcinka krajówki planowane zmiany w organizacji ruchu mogą przysporzyć problemów zmotoryzowanym. Sprawę komplikuje fakt, że dotyczyć one mogą zarówno drogi krajowej, jak i wojewódzkiej czy nawet dróg powiatowych.

– Zmiana organizacji ruchu będzie podzielona na etapy. Złożenie projektu organizacji ruchu leży po stronie wykonawcy. Wiem, że przewiduje on, a przynajmniej chciałby, aby częściowo wyznaczyć objazdy – powiedział dyrektor oddziału GDDKiA w Opolu Przemysław Maliszkiewicz, z którym rozmawialiśmy 9 marca.

Wówczas dokumentacja w sprawie dróg wojewódzkich była złożona w urzędzie marszałkowskim. Po zaopiniowaniu jej przez marszałka, ma trafić do opolskiego oddziału GDDKiA, gdzie zostanie zatwierdzona lub nie, ewentualnie zatwierdza z uwagami.

– Każda organizacja ruchu na drodze krajowej musi podlegać zatwierdzeniu przez nasz wydział bezpieczeństwa ruchu drogowego – wyjaśnia Przemysław Maliszkiewicz.

Możliwe, że decyzja zapadnie jeszcze w trzecim tygodniu marca. Tym bardziej, że wykonawcy zależy na jak najszybszym wejściu na plac budowy.

Budowa ze wszystkimi jej skutkami, czyli ograniczeniami w ruchu bądź ewentualnie objazdami, rozpocznie się jednak dopiero, gdy zostanie zatwierdzona organizacja ruchu i postawione znaki drogowe.

O ile projekt zmian w organizacji w ruchu drogowym może zostać zatwierdzony jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi, decyzja, kiedy zostaną one „wyniesione” w teren, zależy od wykonawcy.

– W tej chwili świadomość wykonawcy jest taka, że im szybciej skończy, tym lepiej na tym wyjdzie – mówi dyrektor oddziału GDDKiA w Opolu. – My będziemy pilnować terminów przejściowych i, oczywiście, terminu końcowego.

Czy wykonawca podejmie ryzyko, by ustawić organizację i utrzymywać ją przez okres świąteczny – pilnować jej w szczególności po zmierzchu i w nocy, odpowiednio oświetlać i zabezpieczać – kiedy roboty i tak nie byłyby prowadzone, dziś nie wiadomo.

Przypomnijmy: wyłonienie wykonawcy w drodze przetargu przesuwało się w czasie. Ostatecznie poznaliśmy go 2 lutego. Ogłoszono wówczas, że za najkorzystniejszą uznaje się ofertę złożoną przez konsorcjum firm: ADAC-LEWAR Sp. z o. o. z Przystajni (lider konsorcjum), Przedsiębiorstwo Robót Drogowych i Mostowych Sp. z o. o. z Kędzierzyna-Koźla (partner konsorcjum), Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Adrian Bąk z Głubczyc (partner konsorcjum), które inwestycję wyceniło na 34.790.492,89 zł.

Poza przebudową skrzyżowania DK 38 i DK 45 z DW 418 w Reńskiej Wsi na rondo turbinowe, zadanie obejmuje rozbudowę skrzyżowania bezkolizyjnego w Większycach, wykonanie jezdni o szerokości 7 m z obustronnymi poboczami o szerokości 0,5 m, budowę ciągów pieszych, ścieżek rowerowych, zjazdów indywidualnych i publicznych, zatok autobusowych oraz drogi transportu rolnego.

Planowanym terminem zakończenia inwestycji jest 15 listopada 2019 r.

 

batch_dk45_rondo_wycinka_001
batch_dk45_rondo_wycinka_001
batch_dk45_rondo_wycinka_002
batch_dk45_rondo_wycinka_002
batch_dk45_rondo_wycinka_003
batch_dk45_rondo_wycinka_003
batch_dk45_rondo_wycinka_004
batch_dk45_rondo_wycinka_004
batch_dk45_rondo_wycinka_005
batch_dk45_rondo_wycinka_005
batch_dk45_rondo_wycinka_006
batch_dk45_rondo_wycinka_006
batch_dk45_rondo_wycinka_007
batch_dk45_rondo_wycinka_007
batch_dk45_rondo_wycinka_008
batch_dk45_rondo_wycinka_008
batch_dk45_rondo_wycinka_009
batch_dk45_rondo_wycinka_009
batch_dk45_rondo_wycinka_010
batch_dk45_rondo_wycinka_010
batch_dk45_rondo_wycinka_011
batch_dk45_rondo_wycinka_011

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy