Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Od kiedy w 2015 r. gmina Bierawa odłączyła się od Związku Międzygminnego „Czysty Region”, decydując się na prowadzenie gospodarki śmieciowej na własną rękę, rodziny czteroosobowe i mniej liczne obowiązywała – niższa niż dotąd – stawka 11,5 zł od osoby (w przypadku odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny). Za piątego członka mieszkającego w danym gospodarstwie domowym należało zapłacić 7 zł, a od każdego kolejnego złotówkę. W czwartym roku od wzięcia rozbratu z „Czystym Regionem” tych cen nie można już obronić.

Udało się rozstrzygnąć przetarg na wywóz odpadów z terenu gminy Bierawa, ale tylko na pierwszą połowę tego roku. Pierwszy przetarg, na cały rok, unieważniono, gdyż zaproponowana stawka przewyższała 13 zł. W przetargu, który zakończył się wyłonieniem wykonawcy, „cena za śmieci” od osoby to 12,5 zł. Taka też opłata powinna zacząć obowiązywać, jednak najwcześniej od marca. Równocześnie za piątego członka mieszkającego w danym gospodarstwie domowym trzeba będzie zapłacić 8 zł. Szósta i kolejne osoby z tego samego gospodarstwa domowego wciąż będą płacić symboliczną złotówkę.

– Na najbliższej sesji rady gminy Bierawa jestem zobowiązany prosić radnych o podwyżkę o złotówkę od osoby za wywóz śmieci – mówił podczas zebrania wiejskiego w Bierawie wójt Krzysztof Ficoń.

Sesję rady gminy wyznaczono na 12 lutego. W jej programie jedna z uchwał, nad którą mają głosować radni, dotyczy zmiany uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty.

Boli ta podwyżka

– Doszusujemy do cen obowiązujących w „Czystym Regionie”, który skupia wszystkie poza naszą gminy z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego – mówił wójt Ficoń. – Ta podwyżka boli, ale jeszcze jest w granicach rozsądku. Przez trzy lata za odbiór śmieci płaciliśmy o złotówkę mniej niż w związku międzygminnym, a w palecie usług oferujemy nieco więcej niż „Czysty Region” – dodał.

Szerzej w 6. nr. "Nowej Gazety Lokalnej", który ukaże się 13 lutego.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy