Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

To już 15 lat „Poezji” i 10 lat „Gwiazdeczek” oraz „Długomiłowiczanek”. Z założycielką i prowadzącą zespoły Krystyną Przezdzienk-Grzybek rozmawialiśmy o początkach, sukcesach i planach, jakie przed miłośnikami śpiewania.

Od 1977 r. uczyła w szkole w Łężcach. Po reorganizacji szkół - od 2000 r. pracowała w placówce w Długomiłowicach. - Nauczanie początkowe i język niemiecki, dlatego możemy spokojnie śpiewać po niemiecku - śmieje się Krystyna Przezdzienk-Grzybek.

W 2003 roku wójtowie gminy Reńska Wieś zaproponowali jej, aby założyła zespół w gimnazjum. Barbara Wołowska w 2007 roku zwróciła się do pani Krystyny z prośbą o poprowadzenie zespołu „Długomiłowiczanki plus”. Potem włodarze zapytali, czy nie chciałaby założyć zespołu wokalnego w szkole w Reńskiej Wsi. - I tak za ich propozycjami zespoły zakładałam - wspomina rozmówczyni.

W 2003 r. przy Zespole Gimnazjalno-Szkolnym w Długomiłowicach utworzono zespół wokalny „Poezja”. Gimnazjaliści, którzy wchodzili w jego skład, już w październiku następnego roku zajęli II miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Olszance. I tak się wszystko zaczęło.

Rok później w szkole w Długomiłowicach powstał zespół „Słoneczka”. Najmłodszym jego członkiem była 6-letnia Dominika Dziadzia.

Zaczęto uświetniać imprezy szkolne i gminne, brać udział w różnych przeglądach. - Pierwsze stroje dla zespołów szyłam wraz z panią Urszulą Godulą, później pomocą służyły panie Dorota Jenderek i Teresa Petryszyn - mówi Krystyna Przezdzienk-Grzybek.

Malutka Kamila

W 2007 r. przeszła na emeryturę. Ale już w roku 2008 podjęła pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Reńskiej Wsi. Wraz z nią przeszli członkowie zespołu „Poezja”, mieszkający w stolicy gminy.

Do zespołu dołączyła 3,5-letnia Kamila Czartoryska. Dziś nastolatka ma na koncie wiele osiągnięć. - Jak ja to mówię, wiele razy stała na podium - puszcza oko rozmówczyni.

„Poezja” istniała dalej, ale „Słoneczka” zakończyły swoją działalność. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - w szkole w Reńskiej Wsi pani Krystyna utworzyła nowy zespół: „Gwiazdeczki”.

W 2008 r. powstały też „Długomiłowiczanki plus”. - Na początku było ich 15, później liczba zwiększyła się do 25. Doszły osoby z Kędzierzyna-Koźla, Kobylic i Wronina. Na potrzeby zespołu zostało też utworzone ,,Nowe Trio”. Obecnie zespół „Poezja” i „Gwiazdeczki” mają trzeci skład - uszczegóławia pani Krystyna.

Szerzej w 5. nr. "Nowej Gazety Lokalnej", który ukazał się 6 lutego.

Na zdj. Od dekady zespoły organizują koncert papieski w Reńskiej Wsi

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy