Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Zwiedzili Paryż i Wenecję. Ich punktem docelowym była Saragossa. Dwadzieścioro uczniów drugiej i trzeciej klasy gimnazjum ze Szkoły Podstawowej w Solarni, pod opieką trzech nauczycielek, uczestniczyło w wymianie uczniowskiej, przez ponad tydzień przebywając w Hiszpanii, szlifując język angielski i zwiedzając najciekawsze zakątki stolicy Aragonii.

Środki finansowe na wyjazd udało się pozyskać dzięki udziałowi szkoły w Solarni w projekcie pn. „Gimnazjum Innowacji”, współfinansowanemu za środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

– Przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku, gdyby nie zaangażowanie pani Katarzyny Kostki i Urzędu Gminy w Bierawie – mówi Helena Melcz, polonistka, która wraz z uczącą języka niemieckiego Dorotą Buczek pełniła rolę opiekuna grupy w trakcie wyjazdu. Kierownikiem wycieczki była anglistka Magdalena Czerwińska. Dzięki innowacyjnym pomysłom nauczycielek doszło do realizacji wymiany. – Podziękowania należą się też hiszpańskiej stronie. To pani Esther poczyniła olbrzymie kroki, by uczniowie z Polski mogli gościć w szkole IES J. Zurita – dodaje Helena Melcz.

To nie pierwszy wyjazd do Hiszpanii dzieci i młodzieży z placówki w Solarni. Trzy lata temu uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum byli już na wymianie w Saragossie. Wówczas jednak wyjazd nie był refundowany. Hiszpanie gościli w Solarni dwa lata temu. Kolejna wizyta młodych z Hiszpanii w gminie Bierawa planowana jest na maj 2018 r.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Solarni Ilona Wochnik-Kukawska podkreśla, że jednym z warunków zakwalifikowania się uczniów do wyjazdu było systematyczne uczęszczanie na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, finansowane również w ramach projektu „Gimnazjum Innowacji”.

– Udział w tego typu wyjazdach uczy młodych samodzielności. Pozwala poznać obcą kulturę i obyczaje. To rzeczy, których nie nauczy się w szkole, tylko przez samodzielne przeżycie – podkreśla dyrektor szkoły w Solarni.

W przyszłym roku w ramach projektu „Gimnazjum Innowacji” uczniowie szkoły w Bierawie pojadą do Londynu na warsztaty z języka angielskiego.

Foto: SP w Solarni

 

saragossa_solarnia_bie_17_001
saragossa_solarnia_bie_17_001
saragossa_solarnia_bie_17_002
saragossa_solarnia_bie_17_002

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy