Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Pierwsze w naszym powiecie spotkanie z historią lokalną w ramach projektu „Opolskie bez tajemnic”, który zwyciężył w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim, odbyło się 10 grudnia w Długomiłowicach. Poznawano ciekawe wątki historii lokalnej.

Dwadzieścia takich spotkań odbędzie się w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Drugie dwadzieścia – w powiecie strzeleckim. Zrealizowanych zostanie również dziesięć wycieczek krajoznawczych po obu powiatach, konkursy, a także zostanie wydany przewodnik turystyczny po subregionie kędzierzyńsko-strzeleckim.

– To bardzo ważne, żeby mieszkańcy mieli okazję poznać ciekawe wątki naszej historii lokalnej – mówi Tomasz Kandziora, autor zwycięskiego pomysłu, który otrzymał dofinansowanie w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim. – Często o wielu kwestiach się nie pamięta, w „szkolnej” historii nie są one obecne – dodaje.

Spotkanie w Długomiłowicach poświęcone było początkom kościoła katolickiego na ziemi kozielskiej i jego najstarszym parafiom. Wykład prowadził dr Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku, naukowo zajmujący się tematyką historii kościoła na Górnym Śląsku. Uczestnicy, których na spotkaniu było ponad 40, oprócz sporej dawki wiedzy, mieli również okazję wysłuchać piosenek w wykonaniu miejscowych „Długomiłowiczanek”.

– Cieszę się, że nasi mieszkańcy i goście mogli wysłuchać tego wykładu – mówi Barbara Wołowska, radna powiatowa z Długomiłowic i szefowa miejscowego koła mniejszości niemieckiej. – Pan doktor potwierdził informacje, że najstarsza świątynia na terenie naszej miejscowości mogła istnieć przynajmniej od 1278 roku – dodaje nie bez satysfakcji.

Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim. Już wkrótce kolejne spotkania.

 

historia_lokalna_dlugom_17_001
historia_lokalna_dlugom_17_001
historia_lokalna_dlugom_17_002
historia_lokalna_dlugom_17_002
historia_lokalna_dlugom_17_003
historia_lokalna_dlugom_17_003
historia_lokalna_dlugom_17_004
historia_lokalna_dlugom_17_004
historia_lokalna_dlugom_17_005
historia_lokalna_dlugom_17_005
historia_lokalna_dlugom_17_006
historia_lokalna_dlugom_17_006

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy