Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Jednym z dwóch średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych, które dzięki Opolskiemu Zarządowi Wojewódzkiemu OSP trafiły do jednostek OSP w naszym powiecie, cieszą się w Łanach. Niebawem pojazd zostanie poświęcony.

Jednostka OSP w Łanach funkcjonuje od 1906 r. Skupia dziś 52 strażaków, z których do akcji może wyjeżdżać 30.

Starania o nowy wóz prowadzono, od kiedy w 2010 r. oddano do użytku nowy budynek, w którym stacjonują strażacy. Pomogły sukcesy w zawodach sportowo-pożarniczych i włączenie jednostki do KSRG 1 grudnia 2016 r.

Pozyskanie samochodu o wartości ok. 700 tys. zł ze środków unijnych, wsparł samorząd, dokładając 200 tys. zł. – Władze gminy od początku patrzyły przychylnym wzrokiem na to zadanie. Kiedy tylko pojawiła się informacja, że jest szansa na nowy samochód, bez wahania zadeklarowały pomoc w zakupie – podkreśla Joachim Neuwald, prezes OSP Łany.

Wóz, wciąż dozbrajany, jest już w podziale. W doposażaniu pomagają również lokalni przedsiębiorcy.

Nie myślą jednak w Łanach pozbywać się 30-letniego Stara 244. I to nie tylko z pobudek sentymentalnych. – To auto specyficzne. Niezastąpione w terenach rolniczych, jak nasz, gdyż ma napęd na wszystkie trzy osie – wyjaśnia Jerzy Smiatek, wiceprezes jednostki. W ciężkim terenie wiekowy wóz może sobie radzić nawet lepiej niż nowy MAN z napędem na dwie osie. Potwierdza to prezes jednostki. – Star to bardzo sprawne auto. Zdaje egzamin szczególnie w trudnych warunkach rolniczych, terenie nieco pagórkowatym z wybojami i dziurami. Niejedno przeszedł – uśmiecha się prezes jednostki. Dodaje, że cieszy druhów, iż tak duży obiekt, w jakim stacjonują, jest już niemal cały zapełniony sprzętem.

Uroczystość poświęcenia nowego wozu zaplanowano na 16 grudnia (początek o godz. 13). W wydarzeniu, na które zaproszono m.in. marszałka województwa opolskiego, przewidziano przemówienia i przyznanie odznaczeń strażackich.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy