Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Działają od dwóch miesięcy, a na koncie mają już niejedną akcję zwieńczoną sukcesem. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu „Anioły z Reńskiej Szkoły” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reńskiej Wsi prowadzą pomoc na wielu płaszczyznach.

Kiedy jeszcze koło oficjalnie nie działało, młodzi pomagali podopiecznym Domu Samotnej Matki z Dzieckiem w Zopowej, zawożąc tam zebrane przez siebie artykuły chemiczne i spożywcze.

Piętnaścioro wolontariuszy – uczniów klas V-VII – spotyka się raz w tygodniu. Jest wśród nich Paulina Olszewska z Reńskiej Wsi i Patrycja Lol z Łężec. Nie trzeba było namawiać siódmoklasistek do działania w kole.

– Sama bardzo chciałam być wolontariuszką. Cieszę się, kiedy mogę komuś pomóc – mówi Paulina. Nastolatka działała w samorządzie szkolnym. Żartuje, że wie, o co chodzi w pomaganiu innym.

To Paulina i Patrycja wymyśliły logo koła. W planach jest zaprojektowanie koszulki, mającej być znakiem rozpoznawczym wolontariuszy.

Na dziewczyny zawsze może liczyć Sabina Górska, opiekunka koła. W placówce w Reńskiej Wsi pracuje od 16 lat. Uczy religii. Nie wahała się przed podjęciem decyzji o prowadzeniu wolontariatu.

– Nauka religii nie powinna polegać tylko na przekazywaniu wiedzy. Trzeba też uczyć poszanowania drugiego człowieka, niesienia mu pomocy w praktyce. Świetnie się tu sprawdza wolontariat – zapewnia katechetka. Dodaje, że pozytywnie zaskoczyło ją, iż do koła zapisali się też chłopcy. Podkreśla, że niekoniecznie trzeba być prymusem, by działać w wolontariacie.

– Dajemy szansę wszystkim. Każdy ma jakiś talent – przekonuje rozmówczyni, której podopieczni prawie z pierwszym dzwonkiem wzięli się ostro do pracy.

W dniach 18 września-4 października prowadzili akcję „Serce na klamerce”. Polegała ona na zbiórce karmy dla zwierząt z Przytuliska dla Zwierząt w Dębowej. – Na portalu społecznościowym zobaczyliśmy ogłoszenie. Apelowano w nim o wsparcie placówki w znalezieniu karmy – wyjaśnia rozmówczyni. – W zbiórkę pożywienia zaangażowała się cała społeczność szkolna i przedszkolna – dodaje.

Zwieńczeniem akcji było przewiezienie darów 11 października do przytuliska. Wolontariusze byli zadowoleni i szczęśliwi, że mogli się przyczynić do zwiększenia zimowych zapasów dla zwierząt. Dziś

niektórzy zastanawiają się nad cyklicznym odwiedzaniem Dębowej, by wyprowadzać psy czy opiekować się końmi.

Koło współpracuje z parafią. Na 28 października członkowie zaplanowali porządkowanie grobów na cmentarzu w Reńskiej Wsi.

– Grabienie liści, mycie pomników, wynoszenie suchych bukietów przed Wszystkimi Świętymi. To też forma wolontariatu – podkreśla Sabina Górska.

Planują wykonać stroiki na kiermasz bożonarodzeniowy, który odbywa się co roku w Gminnym Ośrodku Kultury. Wzorem lat ubiegłych będą chcieli przygotować paczki świąteczne dla gorzej sytuowanych mieszkańców Reńskiej Wsi.

– Ksiądz proboszcz wskazuje, które rodziny są w potrzebie, a uczniowie przynoszą, co mogą. Z tych rzeczy robimy paczki – tłumaczy katechetka.

Jej wychowankowie planują też wziąć udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Wyciągają również koleżeńską dłoń, pomagając w świetlicy dzieciom, które mają problem z nauką.

 

Foto: W, ZSP w Reńskiej Wsi

 

anioly_ren17_001
anioly_ren17_001
anioly_ren17_002
anioly_ren17_002
anioly_ren17_003
anioly_ren17_003
anioly_ren17_004
anioly_ren17_004
anioly_ren17_005
anioly_ren17_005
anioly_ren17_006
anioly_ren17_006
anioly_ren17_007
anioly_ren17_007

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy