Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W ścisłym centrum Polskiej Cerekwi otwarto 7 sierpnia punkt dzielnicowych. Za kilka dni w tym samym lokalu petentów zacznie przyjmować adwokat.

O planach uruchomienia punktu, w którym interesantów będą przyjmować dzielnicowi i adwokat, informowaliśmy TUTAJ.

Siódmego sierpnia oficjalnie otwarto placówkę, w której w każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 15:00-17:00 będzie urzędował dzielnicowy, a w każdy czwartek (począwszy od 10 sierpnia) w godzinach 12:00-15:00 funkcjonował będzie bezpłatny punkt pomocy prawnej.

W oficjalnym otwarciu punktu uczestniczyli m.in.: wójt gminy Polska Cerekiew Piotr Kanzy, Komendant Powiatowy Policji w Kędzierzynie-Koźlu Wiktor Chałupa, Komendant Komisariatu Policji w Kędzierzynie-Koźlu Dariusz Hatys i kierownik rewiru w Pawłowiczkach aspirant sztabowy Andrzej Mroczko.

- To wspólna inicjatywa policji i wójta gminy Polska Cerekiew - podkreśla Komendant Powiatowy Policji w Kędzierzynie-Koźlu Wiktor Chałupa.

W jakich sprawach mogą przychodzić mieszkańcy? - Teoretycznie w każdej, w jakiej dzielnicowy jest w stanie pomóc - informuje Wiktor Chałupa. Podkreśla, że najważniejsze, by mieszkańcy nie utożsamiali punktu w Polskiej Cerekwi jako posterunku czy komisariatu policji. - W przypadku pilnych zgłoszeń czy zdarzeń wciąż muszą niezwłocznie powiadamiać komisariat w Koźlu lub Komendę Powiatową Policji, dzwoniąc pod numer telefonu 112 lub 997 - zaznacza komendant powiatowy policji w Kędzierzynie-Koźlu. Dodaje, że punkt przyjęć stworzono, by dzielnicowi byli jak najbliżej mieszkańców Polskiej Cerekwi i okolicznych miejscowości. Wyjaśnia, że to niejako filia rewiru dzielnicowych w Pawłowiczkach, gdzie mieści się główna siedziba. - Myślę, że to dobra idea, by mieszkańcy mogli w swoich drobnych sprawach przyjść do dzielnicowego, porozmawiać, a być może na miejscu rozwiązać problem, zasięgnąć porady. Punkt ten będzie nam też służył do prowadzenia programów profilaktycznych. Miejmy nadzieję, że idea, jaką wprowadziliśmy w życie wspólnie z wójtem gminy Polska Cerekiew, przypadnie mieszkańcom do gustu.

W punkcie będą urzędowali głównie dzielnicowi z rejonu gminy Polska Cerekiew. Kierownik rewiru w Pawłowiczkach, aspirant sztabowy Andrzej Mroczko precyzuje: - Będzie to aspirant Piotr Duduś, który ma rejon Polskiej Cerekwi i Ciężkowic lub aspirant Beniamin Kasprzak, którego rejon przypada na drugą część gminy. W przypadku ich nieobecności skierujemy do punktu dzielnicowych z rewiru Pawłowiczki, którzy także znają problemy mieszkańców tego rejonu, gdyż jeżdżą tu na interwencje, mają służby w tym rejonie. Wszyscy funkcjonariusze będą się starali załatwiać problemy i zgłoszenia mieszkańców. A jeżeli pojawią się głosy, że potrzeba zmodyfikować godziny przyjęć lub zwiększyć ich liczbę, spróbujemy się dostosować do potrzeb - mówi aspirant sztabowy Andrzej Mroczko.

O tym, że we wspólnym interesie policji i gminy jest dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców, przekonuje wójt gminy Polska Cerekiew Piotr Kanzy. Przypomina, że inicjatywa utworzenia punktu dzielnicowych powstała w minionym roku. Wtedy to spotkał się z komendantem powiatowym policji, by przeanalizować możliwości. - Bardzo zależało mi na tym, by policja wróciła do Polskiej Cerekwi. W jakimś stopniu - może nie takim, jak kiedyś, ale chociaż w bardziej dostępnym. Wiemy, że nie każdy może dojechać do Pawłowiczek - starszy czy niezmotoryzowany nie będzie miał takiej możliwości. Wspólnie z panem komendantem wyraziliśmy przekonanie, że punkt dzielnicowych musi powstać - mówi wójt Kanzy.

Z uwagi na fakt, że w 2016 r. nie dysponowano odpowiednim lokalem na Rynku, plany musiano przełożyć na przyszłość. Od samego początku brano pod uwagę tylko Rynek - centrum sołectwa, w którym przewija się najwięcej osób. Obiekt przy ul. Rynek 3 w pewnym momencie zwolnił się i stał niewykorzystany. Wspólna inicjatywa mogła zostać zrealizowana.

Realizacji zadania utrzymania punktu podjęła się gmina. Zakład Usług Komunalnych przeprowadził remont pomieszczeń. Pozostały jeszcze kosmetyczne prace, które nie zakłócą prac policjantów i adwokata. - Jako że najbliższy punkt bezpłatnej pomocy prawnej, zapewniany przez starostwo powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu, najbliżej nas znajduje się w Pawłowiczkach, postanowiliśmy - również we własnym zakresie - zapewnić każdemu pełnoletniemu mieszkańcowi naszej gminy dostęp do bezpłatnej porady adwokata - wyjaśnia wójt Kanzy.

Włodarz potwierdza, że w przyszłości możliwe jest wydłużenie godzin urzędowania policjantów i adwokata. Realne potrzeby wynikną ze statystyk przyjęć petentów. 

 

policja_punkt_pol_17_otwarcie_001
policja_punkt_pol_17_otwarcie_001
policja_punkt_pol_17_otwarcie_002
policja_punkt_pol_17_otwarcie_002
policja_punkt_pol_17_otwarcie_003
policja_punkt_pol_17_otwarcie_003
policja_punkt_pol_17_otwarcie_004
policja_punkt_pol_17_otwarcie_004
policja_punkt_pol_17_otwarcie_005
policja_punkt_pol_17_otwarcie_005
policja_punkt_pol_17_otwarcie_006
policja_punkt_pol_17_otwarcie_006

 

 

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy