Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Miasto

loading...

Powiat

loading...

Rozrywka

loading...

Sport

loading...

Biznes

loading...

Magazyn

loading...

Polecamy

Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” istnieje od 2004 roku. Podobnie jak Blechhammer1944 czy Eksplorator z Kędzierzyna-Koźla pielęgnuje pamięć o różnych miejscach i faktach z przeszłości. Co członkowie „Rawelinu” robili w naszym mieście?

 

Lasy w Kędzierzynie-Koźlu i jego okolice pełne są pozostałości po II wojnie światowej. To przyciągnęło członków stowarzyszenia do naszego miasta.

 

- Interesujemy się głównie fortyfikacjami na niemieckiej linii obronnej OKH-Stellung b1, która przebiega w okolicach Krakowa. Od czasu do czasu staramy się również zaglądać w inne ciekawe miejsca. To kolejny nasz wypad w ten rejon, ponieważ jest blisko. No i mnóstwo ciekawych obiektów w jednym miejscu – przyznaje Tomasz Mierzwa, członek stowarzyszenia „Rawelin”.

 

Co konkretnie sprowadziło do nas gości z Małopolski? Chodziło o niemiecką baterię przeciwlotniczą Flak 8,8 cm. Jedna z wielu położonych wokół zakładów w Blachowni. Członkom „Rawelinu” udało się odnaleźć pozostałości wszystkich najważniejszych jej elementów. Sześć stanowisk armat 8,8 cm Flak, stanowisko radaru Luftwaffe FuMG-62 Würzburg oraz pozostałości stanowiska dowodzenia. Jednak na samym oglądaniu się nie skończyło.

 

- Oczyściliśmy stanowiska z mchu i innych roślin. Obiekt uznaje się za zaliczony, jeśli choć we fragmencie jest oczyszczony, sfotografowany i ma ustalone współrzędne - dodaje Tomasz Mierzwa.

 

Jak zapowiadają członkowie „Rawelinu”, nie była to ich ostatnia wizyta w naszym mieście.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy