Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Miasto Kędzierzyn-Koźle straciło kolejną ważną osobę zaangażowaną w działalność na rzecz lokalnej społeczności. Odszedł Jan Stolarek – wieloletni instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury w sekcji modelarskiej i trener kadry narodowej.

 

Jan Stolarek klub modelarski w naszym mieście prowadził ponad pół wieku.

Początki modelarstwa w Kędzierzynie sięgają 1962 roku. Były wówczas dwie pracownie: jedna przy Zakładach Chemicznych w Blachownia, a druga przy żeglarskim klubie wodnym w ośrodku nad Kanałem Gliwickim w Azotach.

W kolejnych latach nastąpił rozwój modelarstwa. W mieście działało około dziesięciu pracowni modelarskich, m.in. w: szkołach podstawowych nr 2 i 3, w siedzibie LOK przy ul. Piastowskiej, w spółdzielniach mieszkaniowych, przy PSS „Społem” czy Zespole Szkół Zawodowych w Azotach.

 

I choć później moda na modelarstwo nieco przygasła, to Jan Stolarek wciąż zarażał swoją pasją kolejne pokolenia młodych ludzi. To głównie dzięki jego zaangażowaniu w 2007 roku urząd miasta przekazał sekcji modelarskiej teren wraz z akwenem wodnym przy ul. Gliwickiej. Powstał tam jeden z najlepszych ośrodków tego typu w kraju, wyposażony w profesjonalne pomosty i zaplecze techniczne, co pozwala na organizację dużych imprez krajowych i międzynarodowych. Dziś w Kędzierzynie-Koźlu wciąż prężnie funkcjonuje Stowarzyszenie Modelarzy „Koziołki”.

 

Jan Stolarek był również trenerem kadry Polski modeli pływających klas M. Ze swoimi zawodnikami zdobywał medale na wielu międzynarodowych imprezach, sięgając po mistrzostwa Polski, Europy i świata. Wielokrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta za szczególne osiągnięcia sportowe.

 

- Człowiek o ogromnym sercu i niezwykłym poczuciu humoru. Do MOK-u zawsze przychodził z pieskiem, każdemu mówił po imieniu. Żył swoja pasją, ciągle chciał coś robić, miał mnóstwo nowych pomysłów. Jan Stolarek na zawsze pozostanie w naszej pamięci – wspominają instruktora i trenera pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

Msza żałobna odbędzie się 6 grudnia o godz. 12 w kościele pw. św. Eugeniusza de Mazenoda na Pogorzelcu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz. 13 na cmentarzu komunalnym „Kuźniczka”.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy