Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Pani Zofia Berej (z domu Jabłońska) w środę 16 maja została przewieziona do niepublicznego Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w Kuźni Raciborskiej. Jej pobyt tutaj będzie sfinansowany dzięki hojności ludzi dobrego serca z całej Polski, a nawet Litwy, którzy wsparli akcję pomocy dla naszej bohaterki.

 

W czasie drugiej wojny światowej jako niespełna 20-letnia kobieta wspólnie z rodzeństwem i swoimi rodzicami przez ponad dwa lata ukrywała cztery osoby narodowości żydowskiej. Robiła to z narażeniem życia. Po wojnie jej rodzina została nagrodzona medalem sprawiedliwych wśród narodów świata.

Dziś to pani Zofia, która ma bardzo niskie dochody, potrzebuje stałej opieki. Takową można jej zapewnić tylko w specjalnym zakładzie, który sporo kosztuje. Na razie udało się zebrać na ten cel 6 tysięcy złotych. Pieniądze na opiekę i rehabilitację będą potrzebne dalej.

 

O pani Zofii Berej pisaliśmy już wcześniej tutaj.

 

Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle dziękuje mediom - kolegom i koleżankom z NTO, TVP 3 Opole, Nowej Gazecie Lokalnej, KK24, Radiu Opole, Tygodnikowi 7 Dni, Radiu Park, Radiu Doxa za to, że znaleźli czas i miejsce na poinformowanie o akcji.

 

- Działamy dalej i idziemy do przodu. Polacy to wspaniały naród, lubimy pomagać sobie i innym. Patriotyzm to przede wszystkim poczucie wspólnoty. A wspólnota jest nam potrzebna m.in. do tego, by móc siebie wspierać, kiedy przyjdzie taka potrzeba - piszą na swoim profilu facebookowym członkowie stowarzyszenia.

 

Pomóc pani Zofii można m.in. przez portal pomagam.pl https://pomagam.pl/pomocdlazofiiberej

 

 

W 1989 roku pani Zofia otrzymała "Medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata" i dyplom od Żydów w ramach podziękowań za ukrywanie czterech osób narodowości żydowskiej w latach 1942-1945.

 

 

Wpłaty można również wysyłać bezpośrednio na konto:
Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle
61 1020 3714 0000 4802 0340 6832
z dopiskiem „dla Pai Zofii Berej”
Kod BIC(swift):BPKOPLPW

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy