Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Więcej dzieci w Polsce objętych zostanie akcją „Żółty talerz”. To program wsparcia systemu żywienia dzieci poprzez działanie tam, gdzie konkretne dziecko siada do posiłku: w stołówce, w świetlicy, czy też w domu rodzinnym. Działa też w Kędzierzynie-Koźlu.

 

„Żółty talerz” został uruchomiony przez Kulczyk Foundation jako sojusz z najbardziej skutecznymi polskimi organizacjami pomocowymi: Caritas, Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Polskim Czerwonym Krzyżem, Bankami Żywności i SOS Wioskami Dziecięcymi.

 

– Gdy startowaliśmy w 2016 roku to ze zdrowymi posiłkami docieraliśmy do ponad 5000 dzieci, teraz żywimy ich już 7832 – podkreśla Marta Schmude-Olczak, dyrektor Kulczyk Foundation.

"Żółty talerz" od września 2016 roku do sierpnia 2017 roku przygotował dla dzieci ponad milion posiłków. Chodziło o to, aby powstał nie tyko standard wsparcia żywienia finansowanego z funduszy socjalnych, który już działa w szkolnych stołówkach i świetlicach, ale także by dotrzeć ze zdrowym jedzeniem tam, gdzie nie ma żadnych środków finansowych, aby żywić dzieci.

– Każdego dnia zbieraliśmy doświadczenia, aby nasz program działał jak najbardziej efektywnie. Obecnie "Żółty talerz" to przemyślany standard działania, który już w tej chwili możemy upowszechniać – mówi Marta Schmude-Olczak.

 

Od tego roku akcję wspiera Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Eksperci tej uczelni przygotowali listę specjalnych produktów. Znajduje się na niej żywność, która może być wykorzystywana przez osoby przygotowujące posiłki w programie.

– Uprościliśmy także formalności poprzez wprowadzenie elektronicznego systemu monitoringu programu umożliwiając indywidualne dostosowanie dotacji do realnych potrzeb. Prowadzimy stałe konsultacje z punktami żywienia oraz równoległy plan edukacji wszystkich tych osób, które w stołówkach czy świetlicach walczą o to, by dzieci smacznie i zdrowo jadły – wylicza dyrektor Kulczyk Foundation.

 

Więcej na stronie: www.zoltytalerz.pl

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy