Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Przy każdej inwestycji drogowej odbieranej w Kędzierzynie-Koźlu standardową procedurą (w obecności radnych lub bez) jest od kilku lat przeprowadzanie kontrolnych odwiertów, czy prace zostały wykonane prawidłowo. Przeprowadzono je też na właśnie oddanym do użytku fragmencie al. Jana Pawła II. Pomiarom towarzyszył radny Ryszard Masalski.

 

Na odcinku pomiędzy nowo wybudowanym rondem a skrzyżowaniem z ul. Wojska Polskiego urząd miasta stwierdził inne grubości części warstw jezdni, niż było to założone w projekcie. Podbudowa z tłucznia, która powinna być grubości 20 cm, osiągnęła miejscami nawet 23 cm, a podbudowa bitumiczna, która powinna mieć 10 cm, wahała się miejscami od 7 do 8 cm.

 

- Tego już zmienić się nie da. Podniesienie grubości drogi przez nałożenie kolejnej warstwy ścieralnej nie zwiększy tej podstawowej, będącej nad kruszywem kamiennym. Podniesienie samo w sobie zburzy strukturę drogi w jej otoczeniu (np. studzienki kanalizacyjne będą poniżej jezdni). Nie jest możliwym rozwalenie całej drogi, aby pogłębić koryto. Ten odcinek Alei Jana Pawła II w Kędzierzynie-Koźlu, będzie odcinkiem o gorszej jakości i wytrzymałości - napisał na swoim facebooku radny Ryszard Masalski.

 

Urząd miasta uzyskał opinię projektanta, że wykonane warstwy mieszczą się w normach przyjętych dla tej kategorii ruchu, która została założona na al. Jana Pawła II. W związku z tym, że odbiega to jednak od przyjętego projektu, zostanie zmniejszone wynagrodzenie wykonawcy o wartość niewykonanych robót. Zostanie też wydłużony okres gwarancji na ten odcinek al. Jana Pawła II, na którym grubości wykonanych warstw różniły się od ustalonych.

 

- Policzyłem, że za cieńszą o 4 cm grubość asfaltu gmina powinna zapłacić wykonawcy o co najmniej 200.000 zł mniej. W ten sposób znalazłem pieniądze na remont chodnika przy ulicach Tuwima i Szkolnej - dodaje radny.

 

Ilość ocen (1)

5 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji

 • Gość - Grzegorz

  Ocena 5 na 5 gwiazdek

  Brawo panie radny chociarz jeden wie za co bierze pieniądze ale za te azylki i tak mam do pana żal:)

 • Gość - trestan

  Pięknie, że rondo powstało, jednak na krzyżówce z drogą do kościoła i starostwa zlikwidowano światła. Dzisiaj oddano rondo i już dzisiaj występują trudności na tej krzyżówce, nie można przejść, bo samochody w tym miejscu pędzą jak szalone. Trzeba koniecznie coś zrobić albo przywrócić sygnalizację albo wykonać karby albo ograniczyć prędkość.

 • Gość - cewka

  jak za szybko jeżdżo, to niech Rycho chyta za zderzaka i butami hamuje od ronda do ronda.