Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Tragicznym porodem Magdaleny Wiśniewskiej zainteresował się Tomasz Kostuś, poseł z Opola. Sprawa nabiera coraz większego rozgłosu. Wkrótce materiał o wydarzeniach z kozielskiej porodówki wyemituje "TVN Uwaga!".

 

Sprawa z kozielskiej porodówki często przyrównywana jest do narodzin Julci Bonk, którym żyła cała Polska. Do dramatycznych wydarzeń doszło w 2012 rok w Wojewódzkim Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Opolu. Córka brązowego medalisty olimpijskiego Bartłomieja Bonka zmarła 15 miesięcy po urodzeniu. Podobnie jak mała Łucja, urodziła się z silnym niedotlenieniem mózgu. Stało się tak wskutek błędu lekarskiego i odmowy wykonania cesarskiego cięcia. Po ogólnopolskiej aferze pracę stracił ordynator oddziału i większość personelu.

Rodzice Łucji zwrócili się z prośbą o pomoc do opolskiego posła i wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

- Sprawa zostanie przeanalizowana i zbadana - poinformował nas dzisiaj Witold Cieśla, naczelnik wydziału departamentu prawa administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Na opisane w „Lokalnej” zdarzenie z kozielskiego szpitala jako pierwszy zareagował poseł z Opola Tomasz Kostuś, który obiecał pomoc prawną rodzicom Łucji. - Zagwarantuję adwokata, który może im pomóc, przygotowywać i na bieżąco udzielać wsparcia prawnego - powiedział nam Tomasz Kostuś.

 

- Ta sprawa bardzo mnie poruszyła jako człowieka. Doskonale sobie przypominam tragedię rodziny Bonków. Ta sprawa wstrząsnęła opinią całej Polski. Doskonale pamiętam tłumaczenia osób, które za to odpowiadały, i czynności procesowe prokuratury. Jeżeli sprawa Bonków nie byłaby upubliczniona, jeżeli nie dotyczyłaby olimpijczyka i osoby politycznej, to ta pani ordynator byłaby dalej panią ordynator. Ja wiem, jak dyrektor szpitala wtedy się tłumaczył. My mieliśmy wtedy opinie od lekarzy, że wszystko było w porządku. Dopiero nagłośnienie sprawy i zainteresowanie radnych pomogło, a sprawa po latach zakończyła się wyrokami skazującymi i czystką kadrową na oddziale. Mam wrażenie, że mamy do czynienia z bardzo podobną sytuacją – uważa Tomasz Kostuś, który zapowiedział, że wystąpi z interpelacją do premier Beaty Szydło i wystosuje pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, by toczącą się sprawę objął szczególnym nadzorem.

- Wiem, że minister Ziobro jest szczególnie uwrażliwiony na kwestie związane z błędami medycznymi. On na te sprawy zwraca szczególną uwagę – dodaje Tomasz Kostuś.

 

Opolski parlamentarzysta zapowiedział też, że poczyni kroki, by sprawę nadzorowała większa prokuratura.

- Będę pewny bezstronności, jeżeli to zostanie objęte nie tylko nadzorem ministra lub podległych mu wiceministrów, ale również te czynności w wymiarze operacyjnym będzie prowadziła prokuratura w Katowicach czy Wrocławiu. I o to będę zabiegał – mówi Tomasz Kostuś, który uważa, że sprawa jest zbyt bulwersująca, wstrząsnęła opinią publiczną i jest rozwojowa.

- To jest stanowczo za mało, by taką sprawę wyjaśnić na poziomie komisji powołanej przez dyrektora szpitala czy na poziomie czynności prokuratury w Kędzierzynie-Koźlu. Z całym szacunkiem dla dyrektora szpitala i dla prokuratora, ale ta sprawa jest bez wątpienia ponadlokalna. Biorąc pod uwagę hermetyczność i pewne zależności oraz przejrzystość i dobro sprawy, trzeba tak zrobić – tłumaczy Tomasz Kostuś.

Poseł docenił również zachowanie pracownic szpitala, które same udały się do prokuratury.

- Chylę czoła przed cywilną odwagą położnych – powiedział nam Tomasz Kostuś.

 

Obszerny artykuł, w którym opisujemy sprawę porodu Magdaleny Wiśniewskiej i ujawniamy nagranie z gabinetu dyrekcji szpitala przeczytacie w najnowszym wydaniu "Nowej Gazety Lokalnej" (czytaj w e-wydaniu).

 

Interpelacje przygotowane przez posła Tomasza Kostusia:

 

interpelacja_1a
interpelacja_1a
interpelacja_1b
interpelacja_1b
interpelacja_2a
interpelacja_2a
interpelacja_2b
interpelacja_2b

 

Foto: archiwum prywatne

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy