Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

"SoundMeck" i "Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet" wystąpili podczas "Zaduszek Jazzowych" 10 listopada w Domu Kultury "Chemik". Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu "Jazz z wami" pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia.

 

Zainteresowanych było tak wielu, że na sali kina "Chemik" dokładane były krzesła. To była prawdziwa gratka dla fanów klasycznego Jazzu.

 

Utwory zespołu SoundMeck oscylują wokół muzyki jazzowej, łącząc elementy jazzu tradycyjnego z europejskim, a także z muzyką klasyczną. Ich album "Eruption" zawiera wyłącznie autorskie kompozycje liderki Sabiny Meck. Powstawały one do tekstów, które Sabina pisała chcąc opowiedzieć o pewnych zdarzeniach, sytuacjach, czy stanach emocjonalnych danej chwili. Pomimo jednak, że muzyka inspirowana była warstwą słowną, zamysł autorki polegał na potraktowaniu głosu jako jednego z instrumentów, nierozerwalnie wiążącego się z brzmieniem zespołu.

 

Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet reprezentuje muzykę opartą o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijającą jednak bardziej współczesnych osiągnięć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, że nie jest wyobcowany od swojej publiczności. Kwartet powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczoną liczbę koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Liderem formacji jest Jan Ptaszyn Wróblewski, jeden z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – wybitny saksofonista (tenorowy i barytonowy), kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta, dziennikarz radiowy, krytyk muzyczny, pedagog, konferansjer. Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to "Real Jazz" (2005) oraz "Supercalifragilistic" (2007) – obie wydane przez BCD Records.

 

Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z Janem Ptaszyn Wróblewskim. W roku 2016 Ptaszyn obchodził osiemdziesiąte urodziny i sześćdziesiątą trzecią rocznicę działalności artystycznej. Człowiek instytucja, saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, krytyk, publicysta muzyczny, pedagog i radiowiec. Na jego autorskiej audycji pt. Trzy kwadranse jazzu w Radiowej Trójce, wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu. Jan Ptaszyn Wróblewski urodził się w Kaliszu, a działalność muzyczną rozpoczął w czasie studiów w Poznaniu (Politechnika Poznańska) w zorganizowanym przez siebie Kwintecie, którego członkiem był m.in. ceniony Jerzy Milian (wibrafon).

Równolegle pracuje w „Modernistach” Andrzeja Kurylewicza. W 1956 r. rozpoczął współpracę, grając na saksofonie barytonowym i klarnecie z Sekstetem Krzysztofa Komedy. W tym samym roku grupa wystąpiła na Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie. W 1958 r. jako pierwszy polski jazzman został wybrany do międzynarodowej orkiestry (przez amerykańskiego promotora jazzu George’a Weina), która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Z początkiem lat 60-tych współpracował z Kwintetem Andrzeja Kurylewicza. Prowadził własne zespoły: Kwintet Poznański (1958-59), Jazz Outsiders (1960-61), Polish Jazz Quartet (1963-66), Studio Jazzowe Polskiego Radia (1968-77), SPPT Chałturnik (1970-77), Mainstream (1973-77), Grand Standard Orchestra, Liga 13 Dżentelmenów, Four, SOS, Made in Poland, a następnie kwartety, z których jeden nazwał Czwartetem. Wspólnie z Jarkiem Śmietaną utworzył zespół Sounds. Później pojawił się również Sextet, który istnieje do dnia dzisiejszego. Uwikłany w liczne swoje zespoły i muzyczne projekty, zawsze znajdował czas na prace z innymi: Poznańska Piętnastka Radiowa Zygmunta Mahlika, belgijska orkiestra BRT, Studiem M-2 Bogusława Klimczuka, Big Bandem Wrocław, Orkiestra PR i TV Andrzeja Trzaskowskiego, niemiecka orkiestra NDR. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w "Encyklopedia of Jazz" Leonarda Feathera.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy