Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W Kędzierzynie-Koźlu otwarto w pełni profesjonalną stację meteorologiczną. Inwestycja warta 123 tysiące złotych została zrealizowana dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przy wsparciu urzędu miasta i starostwa powiatowego. We wtorek 7 listopada przedstawiciele władz samorządowych oraz reprezentant IMGW wzięli udział w uroczystym otwarciu stacji.

 

Urządzenia pomiarowe znajdują się na terenie Miejskich Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Dunikowskiego 14. Zbierają informacje o temperaturze powietrza, wilgotności, opadach, prędkości i kierunku wiatru. Dane pochodzące z kędzierzyńskiej stacji są od razu udostępniane na stronie www.pogodynka.pl. IMGW będzie odpowiadał za prawidłowe funkcjonowanie stacji.

 

- Jako meteorolog wiem, że najwięcej ekstremalnych zjawisk, zwłaszcza o charakterze powodziowym, które powodują duże zniszczenia są słabe do wykrycia bez pomiarów. Nie moglibyśmy również stawiać żadnych profesjonalnych prognoz meteorologicznych. Co najważniejsze, to patrząc szeroko na Opolszczyznę widzimy, że to właśnie tu rodzą się zjawiska ekstremalne, zwłaszcza powodzie. Nie trzeba sięgać daleko wstecz, żeby wiedzieć, jakie wezbrania sięgały dorzecza Odry. Stacja meteorologiczna, która tu powstała znajduje się na terenie oddalonym od przeszkód, które zaburzają informacje przez co jej dane są profesjonalne – mówił prof. Zbigniew Ustrnul, dyrektor oddziału krakowskiego IMGW Państwowego Instytutu Badawczego. 

 

Prezydent miasta Sabina Nowosielska podkreśliła jak ważna jest ochrona powietrza i mieszkańców naszego miasta. Dzięki temu urządzeniu włodarze chcieliby odpowiedzieć na pytanie skąd przychodzą zanieczyszczenia.

- Stacja meteorologiczna powstała również dzięki panu wojewodzie, który powołał sztab kryzysowy kiedy we wrześniu 2016 roku piki benzenu wróciły w tak ekstremalnej wysokości po kilku latach. Piki mamy od bardzo dawna i dlatego podjęliśmy program, a pierwszym jego krokiem jest ta stacja. Drugim będzie ochrona powietrza, którą rozpoczynamy od początku przyszłego półrocza – dodała prezydent miasta. 

 

Dla miasta, które od wielu miesięcy boryka się z problemem zanieczyszczenia powietrza benzenem, szczególnie istotne będą dane dotyczące prędkości i kierunku wiatru. Na os. Piastów znajduje się stacja pomiarowa, ale dane z niej pochodzące nie dostarczają wystarczających informacji. Dlatego uruchomienie nowej stacji da pełniejszy obraz sytuacji związanej z jakością powietrza.

 

- Mam nadzieję, że stacja oprócz ułatwienia działania meteorologom przyczyni się również do pomocy władzom miasta i województwa, abyśmy wiedzieli skąd te niepokojące dane się biorą i wspólnie mogli wyeliminować ich przyczynę - powiedział wojewoda Adrian Czubak.

 

Profesor Zbigniew Ustrnul z krakowskiego oddziału IMGW przypomniał, że przed II Wojną Światową na terenie Kędzierzyna-Koźla działało kilka stacji meteorologicznych. Lecz do chwili otwarcia stacji przy ul. Dunikowskiego najbliższa stacja o podobnych parametrach funkcjonowała w Raciborzu. Dodał także, że ta w Kędzierzynie-Koźlu jest dużo nowsza i bardziej funkcjonalna.

 

- To kolejne drobna, ale bardzo istotna inwestycja w naszym mieście, która jest nakierowana na badanie powietrza. Myślę, że wszyscy cieszymy się z zadania, które wspólnie podjęliśmy i wykonaliśmy - dodała starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

 

DSC_0018
DSC_0018
DSC_0013
DSC_0013
DSC_0015
DSC_0015
DSC_0020
DSC_0020
DSC_0032
DSC_0032
DSC_0021
DSC_0021
DSC_0026
DSC_0026
DSC_0029
DSC_0029
DSC_0030
DSC_0030
DSC_0042
DSC_0042
DSC_0041
DSC_0041
DSC_0033
DSC_0033

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji

  • A gdzie pomiar ciśnienia atmosferycznego? No a prędkość i kierunek wiatru co 10 minut. Tabela rozrasta się do monstrualnych rozmiarów, ale 90% wszystkich jej rubryk jest pusta! Czy na stronie stacji miejskiej funkcjonującej do momentu uruchomienia "Pogodynki" nie można by zachować zapisu zmian ciśnienia atmosferycznego? Każdy meteopata wie, jakie to istotne sprawdzić czy przyczyną silnego bólu głowy nie jest przypadkiem szybka, duża zmiana ciśnienia atmosferycznego...

    W trudne dni dla czystości powietrza w mieście koreluję zapisy wskazań czujników na stacji monitoringowej WIOŚ z zapisami kierunków wiatru na stacji przy Dunikowskiego. Jak na razie wszystkie przekroczenia dopuszczalnego poziomu benzenu miały miejsce, gdy wiało z innych kierunków jak wschodnie czy południowo-wschodnie! Ciekawe...