Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Oszuści działający metodą na "wnuczka" i "policjanta" ciągle próbują okraść mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. W ostatnich dwóch tygodniach udało im się nabrać aż trzy starsze kobiety na łączną kwotę 110 tysięcy złotych.

 

Po raz kolejny oszuści wzięli na celownik mieszkańców Kędzierzyna-Koźla. W ostatnich kilkunastu dniach dyżurny Komendy Powiatowej Policji odbiera zgłoszenia od osób, do których dzwonili oszuści podający się za policjantów bądź członków ich rodzin. Informują, że miał miejsce wypadek i potrzebne są pieniądze dla poszkodowanych bliskich.

 

- Najczęściej oszuści podają się za wnuczka mówią, że mieli wypadek i potrzebują pilnie gotówki, żeby zapłacić za szkody, bo w przeciwnym wypadku sprawa trafi do sądu. Większość osób ignoruje takie telefony, ale znajdzie się jedna na dwadzieścia osób, które w to uwierzą. Są to zazwyczaj seniorzy, którzy po prostu chcą pomagać, bo mają dobre serce. Dlatego trzeba powtarzać swoim bliskim, że każde zdarzenie ma swoje procedury i nigdy nie powinno dojść do takiej sytuacji, że ktoś nagle prosi rodzinę o pieniądze - wyjaśnia Małgorzata Cisowska, młodszy aspirant z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

 

Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, pamiętajmy: prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji.

 

Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

 

Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

 

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów:

 

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy