Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W Kędzierzynie-Koźlu na trzech miejskich ulicach obowiązują już inne nazwy, a w przypadku dwóch zmieniło się tylko ich uzasadnienie. To efekt tzw. ustawy dekomunizacyjnej zakazującej propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Zmienione nazewnictwo nie wymusza na mieszkańcach wymiany dokumentów.

 

 

Nowe nazwy obowiązują już na osiedlu Sławięcice, gdzie dotychczasowa ul. Dąbrowszczaków nosi teraz nazwę Zielna, na os. Zachód, gdzie ul. Lucjana Szenwalda zastąpiła ul. Koszarowa oraz na os. Piastów, gdzie nowym patronem ul. Józefa Wieczorka jest Augustyn Kośny.

Znajdujące się w Śródmieściu ulice 9 Maja i Pionierów pozostały, ale zmianie uległy uzasadnienia dla tych nazw. Pierwsza ma przypominać dzień przyjęcia planu Schumana, będącego zalążkiem integracji europejskiej, obchodzonym dziś jako Dzień Europy. Druga stanowi hołd dla osadników przybyłych do Kędzierzyna w 1945 roku, którzy po 1945 roku przybyli do Kędzierzyna-Koźla.

 

Zgodnie z przepisami tzw. ustawy dekomunizacyjnej pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Zmiana nazw nie wpływa również na ważność dokumentów, więc mieszkańcy nie muszą ich wymieniać, chyba że upłynie ich czas ważności.

 

 

Źródło: urząd miasta

Ilość ocen (1)

0.5 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji

 • Gość - Jerzy

  jeżeli jestem mieszkańcem ulicy Wieczorka, ale na osiedlu POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH to czy
  moja ulica również ma zmienioną nazwę? Czy jak pisze pan redaktor zmieniono nazwę jakiejś
  innej ulicy i jakiegoś innego WIECZORKA na osiedlu PIASTÓW?

 • Gość - Skk

  Ocena 0.5 na 5 gwiazdek

  Masakra. Zmiana nazw dla.vzyjegis widzimisię. Czy faktycznie Józef Wieczorek był komunistą? A ż.jamivh pieniędzy są finansowane te zmiany? Czy ktoś pytał społeczeństwo o zgode?

 • W oficjalnym podziale administracyjnym Kędzierzyna-Koźla nie figuruje nazwa: osiedle Powstańców Śląskich, tylko Piastów - dlatego jest Zarząd i Rada Osiedla Piastów, która reprezentuje mieszkańców bloków po obu stronach ul. Krzywoustego. Nazwa os. Powstańców Śląskich funkcjonuje w administracji RSM Chemik i przyjęła się potocznie.