Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W trakcie remontu wzgórza zamkowego w Koźlu w ciągu dwóch ostatnich dni dokonano sensacyjnych znalezisk, wśród których znalazła się ceramika łużycka sprzed 3000-5000 lat temu, jak również narzędzia oraz odpady mezolityczne datowane na 7-12 tysięcy lat przed Chrystusem.

 - Znaleźliśmy dalszą część murów związanych z wieżą, którą odkopano jeszcze w latach 80. XX wieku. To mur, który łączy się z obwodem muru obronnego miasta - mówi Marcin Paternoga, archeolog prowadzący badania na zamku w Koźlu. - Wówczas badacze przewidywali, że powinien on się tu znajdować. My fizycznie odkryliśmy ten odcinek muru. Ale oprócz tego mamy znalezioną warstwę średniowieczną z drugiej połowy XIII i pierwszej połowy XIV wieku, jeszcze straszą niż ów odkryty mur.  Poniżej znajdują się nawarstwienia z epoki pradziejowej, najprawdopodobniej związane z kulturą łużycką i osadnictwem z okresu od 1700 do 700 lat p.n.e., jak również materiały krzemienne z epoki mezolitu (od 12.000 do 7000 tys. lat p.n.e.). Są to dwa narzędzia - fragment drapacza i wiórki z retuszem.

Odnalezione w ostatnich dniach warstwy, są potwierdzeniem obecności na tych terenach (wchodzących w skład Niżu Europejskiego) grup łowców i zbieraczy. Prowadzili oni półkoczowniczy tryb życia, przenosząc się z jednego miejsca na drugie. W czasach prehistorycznych na terenie wzgórza zamkowego w Koźlu funkcjonowało też obozowisko, gdzie ludzie przenosili krzemień i wykonywali narzędzia. Tego typu ludy funkcjonowały na terenie całej Europy począwszy od Rosji, a na Hiszpanii kończąc. Przez pewien czas obozowali i przenosili się w inny rejon. To nie byli jeszcze rolnicy, którzy budowali domy i w jednym miejscu żyli na przykład przez kilkanaście lat.       

- Wcześniej z terenu kozielskiego zamku znane były tylko dwa znaleziska archiwalne w postaci dwóch denarów rzymskich, znalezione w 1814 roku. Denary pochodziły mniej więcej z okresu do 600 roku naszej ery. Brakowało informacji na temat starszych epok, głównie dlatego, że na kozielskim zamku nie przeprowadzano prac archeologicznych na takiej głębokości - wyjaśnia archeolog. - Wcześniejsze prace były prowadzone w innych miejscach i tylko do głębokości 3 metrów. My zaczęliśmy prace akurat w tym miejscu, gdzie mamy zachowany cały układ nawarstwień, dzięki czemu natrafiliśmy na te materiały pradziejowe i średniowieczne.

Na razie podczas wykopalisk nie natrafiono na pozostałości po pierwotnym kozielskim grodzie. Materiały w warstwie średniowiecznej,  które  odkryto pochodzą z XIII wieku, natomiast najstarszy kozielski gród istniał już w X-XI wieku. Kozielska kasztelania po raz pierwszy została wymieniona w źródłach pisanych w XII wieku i póki co na takie pozostałości grodu z tego okresu nie natrafiono. Istnieje przypuszczenie, że znajdują się one głęboko po ziemią na terenie kozielskiej Wyspy.

Prace dopiero się rozpoczęły i archeolodzy spodziewają się jeszcze wielu ciekawych odkryć.
- W każdym razie odnalezione warstwy cofają osadnictwo w miejscu, gdzie później wybudowano kozielski zamek o kilka, a nawet kilkanaście tysięcy lat wstecz. To musiało być jakieś atrakcyjnie położone miejsce w dolinie Odry, skoro od niepamiętnych czasów osiedlali się tu ludzie - dodaje Marcin Paternoga.

- Koźle zamieszkiwane jest znacznie dłużej niż ktokolwiek dotąd sądził - przekonuje dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej Bolesław Bezeg. - Wszak na wzgórzu zamkowym mamy ślady bytności z okresu mezolitu, czyli sięgające co najmniej 10 tys. lat wstecz. Ci ludzie musieli się tu zatrzymać, prowadzili produkcję narzędzi z krzemienia. Zatem nie było to przypadkowe miejsce. Niewątpliwie również 10 tysięcy lat temu było dogodne na tyle, aby te koczownicze ludy przynajmniej na jakiś czas tu zatrzymać - przekonuje dyrektor Bezeg, dodając, że roboty przy pracach archeologicznych jest dużo. Trwają poszukiwania wolontariuszy, którzy mogliby pomóc w pracach fizycznych, oczywiście pod nadzorem archeologa. Chętni proszeni są o kontakt mailowy z Muzeum Ziemi Kozielskiej - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do tematu wrócimy w najbliższym numerze Nowej Gazety Lokalnej.

        

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji

 • Gość - Jarek

  Drogi panie redaktorze,
  Na początku artykułu pisze Pan o ceramice łużyckiej z okresu 3000-5000 tys lat temu. Chodzi o kulturę łużycką? Jeśli tak, proszę poprawić, bo ta trwała w późniejszym okresie. Natomiast mezolit na terenie dzisiejszej Polski zaczął się ok 8000 roku pne. Jeśli piszemy, że coś mialo miejsce przed Chrystusem, piszemy 12-7, nie 7-12 (juz nie wspominając o formie "7000 tys lat temu). Sprawdźcie, poprawcie, dopytajcie ;)

 • Gość - Jarek

  Drogi panie redaktorze,
  Na początku artykułu pisze Pan o ceramice łużyckiej z okresu 3000-5000 tys lat temu. Chodzi o kulturę łużycką? Jeśli tak, proszę poprawić, bo ta trwała w późniejszym okresie. Natomiast mezolit na terenie dzisiejszej Polski zaczął się ok 8000 roku pne. Jeśli piszemy, że coś mialo miejsce przed Chrystusem, piszemy 12-7, nie 7-12 (juz nie wspominając o formie "7000 tys lat temu). Sprawdźcie, poprawcie, dopytajcie ;)

 • to jest nie możliwe przecież według mistrza historii lokalnej 1 sekretarza Ryszarda historia Koźla zaczyna się od powstań śląskich