Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

To właśnie dzisiaj na niebie będzie najwięcej "spadających gwiazd". Oglądanie perseidów może niestety utrudnić pogoda... jak na razie jest pochmurnie.

 

Ubiegłego roku zjawisko "spadających gwiazd" było naprawdę widowiskowe, ziemia wpadła wówczas w sam środek chmury drobin (co zdarza się co 12 lat), a tym razem znajdziemy się tylko na skraju obiektu. Efekt jednak będzie niezwykły. W tym roku możemy zaobserwować nawet 90 perseidów w ciągu godziny.

By efekt był jeszcze lepszy, najlepiej udać się w ciemne miejsce, z dala od latarni.

 

Spadające gwiazdy to tak naprawdę meteory, które spalają się w atmosferze Ziemi. Meteory, czyli drobny pył i resztki materii - pozostałości po kometach i asteroidach. Ocierające się o siebie drobiny i cząsteczki gazów rozgrzewają się, zaczynają topić i parować. W ten sposób mieszają się z atmosferą. Niektóre z meteorów są zbyt duże i spadają na Ziemię jako meteoryty. Przemieszczający się przez atmosferę meteor jonizuje ją i tworzy ślad meteorowy, który widzimy na niebie. Może on mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów, najlepiej widoczny jest nocą. To właśnie dlatego mamy noc perseidów.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy