Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Gmina Kędzierzyn-Koźle podpisała z samorządem województwa opolskiego umowę na dofinansowanie remontu i urządzenie wzgórza zamkowego. Kwota dofinansowania wynosi 3,2 mln zł. Pierwsze w historii poważne prace ruszą lada dzień. Na pierwszy ogień idą pozostałości po piastowskim zamku.

W dzisiejszej (9 sierpnia) uroczystości podpisania umowy uczestniczył marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, wicemarszałek Roman Kolek, prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska oraz jej zastępca Artur Maruszczak, a także skarbnik Joanna Hariasz. Obecni byli też przewodniczący Rady Miasta Kędzierzyn-Koźle Andrzej Kopeć oraz grupa radnych.
W poniedziałek 31 lipca teren kozielskiego zamku został przekazany budowlańcom, którzy odmienią jego oblicze. Prace powinny potrwać około roku. Z tego względu wieża widokowa nie będzie udostępniona zwiedzającym. Jednak muzeum będzie nadal czynne zgodnie z wykazem godzin otwarcia. Renowacji zostaną poddane posadzki, sklepienia, okna, schody i drzwi. Na dziedzińcu zamku zostanie wybudowana szklana kopuła, która przykryje pozostałości po ceglanym stołpie (donżonie), czyli wieży ostatecznej obrony. To najcenniejszy element architektoniczny znajdujący się na wzgórzu zamkowym. Najprawdopodobniej jest on również najstarszym zabytkiem fortyfikacyjnym w Polsce.
W trakcie uroczystości okazało się, że w piwnicach kozielskiej „Baszty” znajduje się zamurowane wejście do tunelu. Jest koncepcja, aby tunel ten odkopać i w przyszłości udostępnić zwiedzającym.
- Skoro mamy taki korytarz, wychodzący poza „Basztę”, to bez względu na to, czy prowadzi on tylko na dziedziniec i wrzucano tamtędy węgiel,  czy rzeczywiście jest to początek tunelu do Większyc, chcemy to wykorzystać jako element, który będzie atrakcją dla zwiedzających „Basztę” - powiedział nam dyrektor Muzeum Ziemi Kozielskiej Bolesław Bezeg.

Do tematu powrócimy w najbliższym czasie.

Andrzej Kopacki

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy