Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle poinformowało, że wycofuje się z akcji zbierania podpisów pod petycją o usunięcie "czerwonych gwiazd" z bramy wejściowej do cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Kędzierzynie-Koźlu.

 

 

Stowarzyszenie chce podkreślić, że zawsze będzie przeciwne obecności w przestrzeni publicznej symboli totalitaryzmów, zarówno komunizmu jak i faszyzmu. Jednocześnie Stowarzyszenie zapoznało się z opinią wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, który stoi na stanowisku, że "czerwona gwiazda" na cmentarzach nie gloryfikuje systemu komunistycznego. W związku z tym kontynuowanie akcji Stowarzyszenie uważa za bezcelowe, jak również rezygnuje ze składania petycji.

 

Członkowie stowarzyszenia dziękują wszystkim mieszkańcom, którzy do tej pory włączyli się w akcję.

 

- Potraktujmy ją jako element upowszechniania wiedzy historycznej - mówili członkowie stowarzyszenia.

Jednocześnie apelują do mieszkańców Kędzierzyna-Koźla o kulturalną i merytoryczną dyskusję na temat historii i jej wpływu na teraźniejszość.

 

- Stowarzyszenie ma charakter apolityczny, a jego członkowie reprezentują szerokie spektrum poglądów - dodali.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji

 • Gość - JarosławPolskęZbaw

  Kiedy byłem w wieku tych panów na zdjęciu spod kościoła przy zbieraniu podpisów, to chciałem być sobą. Niedouczeni, ale pracowici chłopcy ze Stowarzyszenia promują mundury, unifikację, pracę dla zgubnych idei. Młodzież nie ma dziś wzorców, pójdzie za tymi populistami pchającymi nas do walki jak zagubieni, zniewoleni ludzie w Korei Płn. W czasie festynu na Kuźniczce przywożą czołg. To może jutro przywieziecie atrapę rakiety dalekiego zasięgu i będziemy wkoło niej tańczyć z naszymi dziećmi ?? Postuluję za delegalizacją ukrytego nacjonalizmu. Rozdawanie jabłek z rządowego programu niewiele wam pomoże, emeryci popierają SLD. A za 3 lata wybory. Panie Trybuła, to się nie uda.

 • Gość - Emilia F.

  W odpowiedzi do słów gościa, który skomentował post.
  Skąd może Pan/Pani wiedzieć czy członkowie stowarzyszenia są bądź nie są "douczenia"? Czy była okazja żeby poznać Ignacy osobiście? Czy widzicie ile robią dobrego? Starają się, pomagają, mimo że nie mają żadnej pomocy z zewnątrz. Sama współpracuje z nimi od lat i wiem jacy są, jak się zachowują i ile serca w to wkładają. Z tego też powodu proponuje zająć się wlasnym życiem i może... no nie wiem, spróbować coś samemu zrobić? Zobaczyć ile to wymaga pracy, zaangażowania i samozaparcia? Nie wspominając już o nakładach finansowych, jakie ponoszą wszyscy członkowie.
  Morał jest taki - zanim zaczniesz kogoś oceniać, sam pokaż ile jesteś wart.
  Pozdrawiam - mieszkanka popierająca inicjatywy patriotyczne.

 • Gość - Hieronim

  Oj Emilia ty też jakaś niedouczona, ale kto z kim przystaje takim się staje, jak już morałami lecimy. Nie wiem co popierasz, ale jesteś jak widać bezkrytyczna.