Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Miejsce które wskazaliśmy jako źródło emisji benzenu zostało zabezpieczone. Pod słupkiem widocznym na zdjęciu biegnie rurociąg z gazem koksowniczym. To właśnie w tym miejscu spod ziemi wydobywają się niebezpiecznie związki chemiczne, w tym jak wynika z przeprowadzonych przez nas pomiarów benzen.

 

O tym, że rurociąg transportujący gaz koksowniczy ze Zdzieszowic do zakładów na terenie Kędzierzyna-Koźla może być źródłem emisji niebezpiecznych związków pisaliśmy TUTAJ.

Poinformowaliśmy o tym straż pożarną, która pojawiła się dziś (19.05) o godzinie 16.37 we wskazanym przez nas miejscu.

- Zabezpieczyliśmy teren. Awaria zostanie usunięta jutro, najpóźniej w poniedziałek. Obecne na miejscu pogotowie gazowe zbadało powietrze z użyciem specjalistycznego sprzętu i potwierdziło obecność gazu koksowniczego - powiedział nam dyżurny straży pożarnej.

Benzol jest składową gazu koksownicznego.

W miejsce, w którym wydobywa się gaz, jest często uczęszczane przez pieszych i rowerzystów. Jak udało się nam ustalić w lesie były jeszcze dwa inne wycieki, które ktoś skutecznie zlikwidował. Więcej o sprawie przeczytacie w Nowej Gazecie Lokalnej, która ukaże się 23.05.

Niestety ani straż pożarna ani pogotowie gazownicze nie dysponowało urządzeniem, którym można dokonać pomiaru na obecność benzenu. Poniżej jeden z kilku zarejestrowanych przez nas pomiarów w miejscu wycieku.

 

Ilość ocen (1)

4 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji

  • Gość - Zdzicho

    Jako były, wieloletni mieszkaniec pobliskiego osiedla i w owym czasie częsty bywalec tego miejsca, mogę jednoznacznie stwierdzić, że zapach gazu koksowniczego jest nieodłączną i stałą ''atrakcją'' tej miejscówki od bardzo dawna. Swoje pierwsze doświadczenia z tym aromatem datuję na pierwszą połowę lat 90-tych, kiedy to regularnie przechodziłem tamtędy spacerując z psem. Gaz był wyczuwalny zawsze, toteż stan taki uznałem za akceptowaną przez osoby odpowiedzialne, normę szczelności znajdujących się tam elementów rurociągu.

  • Gość - mirek

    Ocena 4 na 5 gwiazdek

    Wszystko sie zgadza od lat mniej wiecej 90 w lesie sa te otwory co bylo czuc ten gaz w poblizu tego nawet zbyt intesywnie ale jako dzieciak nie wiedzialem ze to tak niebezpieczne a w ogole to kto dziecku uwierzy niestety no i teraz sie dowiedzialem ze skladowa jest benzen gratulacje dla monterow rurociagow ktorzy kladli te rury i nie zabezpieczyli ani nie sprawdzali nas trujac powinni poniesc za to odpowiednie konsekwencje przepraszajac nas jako mieszkancow osiedla piastow przede wszystkim