Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

W sprawie zatruwania Kędzierzyna-Koźla benzenem dużo się mówi, ale niewiele z tego wynika. Dziennikarze „Nowej Gazety Lokalnej” i portalu Lokalna24 wyruszyli w teren i odkryli źródło emisji benzenu. Czy może być ich więcej? Sprawę zgłosiliśmy odpowiednim służbom.

 

Przyjrzeliśmy się potencjalnym źródłom benzenu w naszym mieście. Naszą uwagę zwrócił między innymi rurociąg transportujący gaz koksowniczy ze Zdzieszowic do zakładów na terenie Kędzierzyna-Koźla. Wiadomo, że ma on swoje lata. Jego fragment biegnie nieopodal osiedla Piastów, na którym znajduje się stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. To w linii prostej jakieś 800 metrów. To jej odczyty, co jakiś czas informują mieszkańców o tzw. pikach, czyli wysokich stężeniach benzenu.

Wyposażeni w sprzęt pomiarowy przeszliśmy się wzdłuż niego i przyjrzeliśmy się miejscom, które wzbudziły nasze podejrzenia.

 

Mierniki, jakie mieliśmy do dyspozycji zaczęły dawać niepokojące sygnały na jednej z leśnych ścieżek nieopodal osiedla Piastów. Zbadaliśmy szczegółowo teren i okazało się, że z gleby wydostają się niebezpieczne substancje, w tym siarkowodór i tlenek węgla.

Wykorzystaliśmy urządzenie do badania ilość węglowodorów w powietrzu. Miernik także dawał bardzo wysokie odczyty.

Kolejnym krokiem było zbadanie obecności benzenu w tym miejscu. Wynik jaki zobaczyliśmy na wyświetlaczu, przeraził nas. Nie wiemy jak długo trwa wyciek i czy ma on wpływ na odczyty stacji pomiarowej na os. Piastów. Czy takich nieszczelności rurociągu, które są źródłem emisji, jest więcej?

 

Sprawę zgłosiliśmy straży pożarnej.

 

Na zdjęciu widzimy słupek, pod którym biegnie rurociąg z gazem koksowniczym. To właśnie w tym miejscu spod ziemi wydobywają się niebezpiecznie związki chemiczne, w tym benzen.

 

 

 

Najwyższe zarejestrowane przez nas stężenie benzenu w powietrzu wyrażone w ppm. Jednostka ppm (part per million) oznacza liczbę gramów substancji w 1 000 000 gramów lub mililitrów roztworu, zależnie od tego czy stężenie jest wagowo-wagowe, czy wagowo-objętościowe. Przeliczając tą wartość na mikrogramy wynika, że w tym miejscu emisja wynosi 17 431 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Aby zobrazować jeszcze bardziej skalę emisji, to warto wspomnieć, że w tym miejscu tak często przywoływana norma roczna wynosząca 5 mikrogramów jest przekroczona o 348 620 %. O tak wysokich stężeniach nie pojawiały się do tej pory jakiekolwiek informacje.

 

 

Oto zdjęcie pomiarów dokonanych podczas jednego z badań. Pierwsza wartość wskazuje obecność atmosfery wybuchowej, to szansa wystąpienia wybuchu w danym miejscu. Aparatura pokazuje wartość od 0% do 100%, gdzie 0 to brak szansy na wybuch a 100% to pewna eksplozja. Wartość druga pokazuje procent tlenu w powietrzu, prawidłowa wartość to 21%. Kolejny parametr to dwutlenek siarki, następnie siarkowodór i tlenek węgla. Trzy ostatnie wartości powinny wynosić 0.

 

Więcej o tej sprawie przeczytacie w najbliższym wydaniu Nowej Gazety Lokalnej już we wtorek 23 maja.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji

  • Gość - zikesx

    za przeproszeniem rurociągiem gaz płynie stałym strumieniem i jest to gaz koksowniczy jak sami napisaliście czyli nie sam czysty benzen...
    wiec zatrucie było by stałe... i wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się w owym gazie... problem tkwi w tym że przekracza tylko benzen jedyna opcja petrochemia-blachownia jedyny zakład posiadający czysty benzen...

  • Gość - Zbigniew Droszcz

    zikesx zanim cokolwiek napiszesz to zastanów się nad tym jeszcze raz... Po pierwsze skąd wiesz ze gaz który sie ulatnia ma stały przepływ? Pewnie nie wiesz ze taki przepływ może być zmienny. Po drugie wiesz jaki jest skad gazu koksowniczego? Pewnie nie, i nie wiesz też o tym ze w jego składzie może znajdować sie 0,1-0,2 % benzenu. Po trzecie, w warunkach atmosferycznych przekroczenia nigdy nie będą stałe, chociażby przez zmiany kierunku wiatru. Myslenie nie boli, pozdrawiam