Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Dzisiaj w II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Wydarzenie przygotowała Urszula Kałamarz, nauczyciel języka polskiego w II LO, wraz z uczniami.

 

 

Dzień ten ustanowiony został przez UNESCO w 1999 roku, na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 r. zginęło pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Święto ma na celu pomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.

Uczniowie naszego liceum mogli skosztować babeczek z „językową niespodzianką”, które rozprowadzała klasa 1D. Niespodzianka zawierała tzw. „wyraz trudny” bądź frazeologizm. Dzięki temu licealiści mogli delektować się słodyczami,  jednocześnie się ucząc.

Odbył się także test językowy. Każda klasa wyznaczyła swoich reprezentantów, którzy przez godzinę zmagali się z językowymi łamigłówkami. Ponadto w całej szkole można było zobaczyć plakaty, które zachęcały młodzież do chwili refleksji nad rolą języka w kształtowaniu tożsamości narodu i kultury.

Pamiętajmy (nie tylko od święta, ale także, na co dzień), aby dbać o nasz język i nie zaśmiecać go zbędnymi zapożyczeniami i wulgaryzmami. Mowa ojczysta stanowi bowiem o naszej tożsamości narodowej, o szacunku dla przeszłości i rodzimej tradycji.

 

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy