Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Stefania Kossakowska, Kinga Grabska i Igor Bojczuk otrzymali w Stanach Zjednoczonych nagrodę za materiał filmowy „The Lord of the Words”.

 

Film opisuje działalność romskiego artysty i działacza społecznego - Karola Parno-Gierlińskiego, który jako jedyny stworzył elementarz do nauki języka romskiego. Nagrodę młodzieży z Kędzierzyna-Koźla przyznała amerykańska fundacja Lowell Milken Center for Unsung Heroes. Jej głównym celem jest wspieranie działań i projektów edukacyjnych, które promują szeroko pojęte prawa człowieka.

 

- Karolowi Parno-Gierlińskiemu chodziło głównie o to, żeby poprzez naukę języka Romowie zyskali większą samoświadomość narodową i umiejętność asymilowania się z kulturą i nauką innych państw. Niestety w czasie pracy nad filmem pan Karol zmarł. Dokument przedstawia nie tylko jego sylwetkę i dokonania, ale także poświęcenie dla społeczności romskich – mówią uczniowie.

 

Organizowany każdego roku konkurs na projekt edukacyjny „Unsung Heroes” pozwala uczniom z całego świata wyszukać i ujawnić lokalnego bądź światowego „nieznanego bohatera”. Efektem finalnym projektu może być strona internetowa, film reportażowy lub przedstawienie sceniczne. Projekt prowadzony jest w dwóch kategoriach: oddzielnie dla uczniów ze Stanów Zjednoczonych oraz pozostałych państw.

 

Uczniowie I LO otrzymali nagrodę w kategorii projekty międzynarodowe.

 

 

 

 

Foto: archiwum starostwa

Ilość ocen (1)

3 na 5 gwiazdek

Biorą udział w konwersacji

  • Gość - Bonit

    Ocena 3 na 5 gwiazdek

    Dlaczego nigdzie nie ma informacji że taka nagroda już padła-w tej szkole-w tym projekcie? To trochę przykre...