Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Warzywa to źródło witamin, bogactwo składników mineralnych i substancji odżywczych, a także niezastąpiony składnik dań, soków, sałatek, deserów czy przetworów. Są bardzo zdrowe a swoim smakiem wzbogacają wiele potraw. W sklepach i supermarketach możemy znaleźć szeroki wybór warzyw, ale nie od dziś wiadomo, że najlepiej smakują te pochodzące z własnej uprawy.

 

Jakie uprawiać?

Przed rozpoczęciem uprawy musimy odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie: na jakie warzywa się zdecydować? Przy wyborze najlepiej kierować się własnym gustem. Sadźmy te warzywa które lubimy i jemy na co dzień. Bez sensu uprawiać te, które potem nadadzą się tylko do zasilenia obornika.

Ważnym kryterium wyboru są też warunki naturalne panujące w naszym ogrodzie oraz te które jesteśmy w stanie stworzyć. Istotna jest również powierzchnia, którą dysponujemy, bo niektóre gatunki np. dynia wymagają odpowiednio dużo miejsca do prawidłowego rozwoju.

Wybierając warzywa do uprawy należy pomyśleć również o opłacalności. Niektóre gatunki są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację czy środowisko, a ich okres wegetacji jest długi, dlatego warto się zastanowić czy opłaca nam się poświęcić im tak długo czasu i uwagi. Reasumując najlepiej wybierać warzywa charakteryzujące się krótkim okresem wegetacji, odmiany wczesne i takie których wymagania odpowiadają warunkom na działce lub w ogrodzie.

 

Wybór stanowiska i przygotowanie podłoża

Pod uprawę warzyw najlepiej wybierać stanowiska słoneczne i częściowo osłonięte od wiatru, unikając tych pod drzewami czy krzewami, ponieważ niewiele gatunków dobrze rośnie w miejscach zacienionych. Odpowiednia dawka promieni słonecznych ma znaczący wpływ na rozwój warzyw, a także ich wybarwienie, aromat i smak. Do uprawy warzyw nie nadają się także tereny nisko położone, ponieważ zbiera się w nich woda powodująca gnicie roślin, a wiosną są najbardziej narażone na późne przymrozki.

Warzywa najlepiej siew na glebach piaszczysto-gliniastych, przepuszczalnych, ale dobrze utrzymujących wodę oraz zasobnych w składniki pokarmowe. Podłoże można ulepszyć stosując nawozy organiczne lub mineralne. Na glebach o bardzo kwaśnym pH konieczne jest również wapnowanie. Przed posadzeniem roślin podłoże należy wzbogacić za pomocą dobrze rozłożonego obornika.

Ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie zagonów. Najpierw spulchniamy glebę przekopując ją lub używając motyki oraz oczyszczamy ją z chwastów. Następnie podłoże wyrównujemy za pomocą grabi, tak aby stało się drobnoziarniste.

 

Siew

Kiedy już wybraliśmy gatunki warzyw i przygotowaliśmy podłoże pora rozpocząć ich siew. W zależności od gatunku i odmiany, możemy wysiewać je bezpośrednio do gruntu lub uprawiać z wcześniej przygotowanej rozsady. Ta pierwsza metoda jest najłatwiejsza, szczególnie dla początkujących ogrodników. Siew rozpoczynamy w drugim lub trzecim tygodniu marca. Nasiona warzyw można wysiewać od razu na zagony lub na rozsadniku, z którego później przeniesiemy siewki na miejsce docelowe.

Uprawa z rozsady polega na wyhodowaniu młodych roślin w ogrzewanych inspektach bądź szklarniach, a następnie przesadzaniu ich do gruntu. Taka metoda jest konieczne w przypadku niektórych gatunków o dłuższym okresie wegetacji, które do rozwoju potrzebują wyższych temperatur. Mowa tu m. in. o pomidorach, papryce, selerze, oberżynie czy melonie. Do gruntu możemy je wysadzić dopiero kiedy minie zagrożenie ostatnimi wiosennymi przymrozkami, czyli około połowy maja.

 

Pielęgnacja

Podstawą właściwiej pielęgnacji warzyw jest ich regularne podlewanie, odchwaszczanie oraz nawożenie. O podlewaniu należy pamiętać od momentu siewu aż do zbioru. Najlepszą porą są godziny poranne, ponieważ przy niższej temperaturze woda tak szybko nie odparowuje.

Aby zapewnić roślinom dostęp do niezbędnych składników pokarmowych konieczne jest ich nawożenie. Do tego celu najlepiej zastosować nawozy mineralne o wysokoprocentowej zawartości fosforu i potasu.

Najlepszym momentem do zbioru warzyw jest okres tuż przed ich całkowitym dojrzeniem. Rankiem zbieramy warzywa przeznaczone do jedzenia na świeżo, a popołudniem te które zamierzamy przechowywać.

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy