Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Jak Europa długa i szeroka, tak powszechnie znana jest tradycja spożywania gęsiny 11 listopada w Dzień świętego Marcina.

To właśnie jesienią kończy się cykl hodowlany gęsi i zdaniem szefów kuchni gęsie mięso w tym okresie smakuje najlepiej. Stąd też stare polskie przysłowie, które mówi że „najlepsza gęsina na świętego Marcina”.

Na wyjątkowe dania z gęsi, które według znawców posiadają jedne z najbardziej szlachetnych mięs, zaprasza restauracja Hotelu Magiczny Zakątek z Raszowej. Od 9 do 30 listopada będzie obowiązywało specjalne menu „Listopad z gęsiną”. Jak zapewniają właściciele Magicznego Zakątka, przygotowane w ich restauracji dania nie tylko wyśmienicie wyglądają ale jeszcze lepiej smakują.

To dlatego, że gęsie mięso jest bardzo delikatne w smaku a po upieczeniu daje wyjątkowo aromatyczny zapach. Gęsina zawiera dużo białka, witamin i związków mineralnych takich jak fosfor, żelazo i magnez, dlatego jest jednym ze zdrowszych rodzajów mięsa. W bogatym menu Magicznego Zakątka znajdziecie takie smakołyki jak konfitowane udko z gęsi z tartymi kluskami i kapustą czerwoną czy pierś z gęsi przygotowana metodą souse vide podana na rosti ziemniaczanym z bukietem sałat i pesto z dyni.

Z okazji festiwalu gęsiny restauracja przygotowała dla Was trzy zaproszenia na poczęstunek swoich wyjątkowych dań.

KONKURS. Aby otrzymać zaproszenie na gęsinę wystarczy, że pod zapowiedzią tekstu na naszym profilu na Facebooku napiszesz komentarz w którym wskażesz danie na które masz ochotę i krótko uzasadnisz dlaczego.

Autorzy trzech najbardziej oryginalnych wpisów otrzymają zaproszenia. Na komentarze czekamy do poniedziałku 12.11 do godziny 12.00.

 


Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy