Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Pod ziemią na Starym Mieście w Kędzierzynie-Koźlu można przemieszczać się pomiędzy tamtejszymi kamienicami. Tunele liczą setki metrów. Przeczytacie o tym we wtorkowym wydaniu "Nowej Gazety Lokalnej".

- Pośrodku kozielskiego rynku stał ratusz, była strażnica. Wojsko i cywile musieli szybko reagować, w momencie gdy na miasto spadały pociski zapalające, powodując niszczycielskie pożary. Wtedy najbezpieczniej jest pod ziemią i stąd m.in. wziął się cały system tych tuneli - tłumaczy historyk Robert Słota, który podczas wykładu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odsłaniał tajemnice, jakie kryje nasza ziemia.

 

Kędzierzyńsko-Kozielskie Towarzystwo Historyczne zainaugurowało cykl pt. „Rozmowy o historii”. Temat pierwszego spotkania brzmiał: „Kozielskie podziemia - mity a rzeczywistość”.

Niektórzy próbują drwić z faktu, iż pod Koźlem biegnie szereg tajemniczych tuneli, ale dziś nie sposób temu zaprzeczyć. Wielu mieszkańców natknęło się na nie, a nawet miało okazję je eksplorować. Może i nie są one tak imponujące jak chociażby tunele w Kłodzku, gdzie zbudowano praktycznie podziemne miasto, ale my też mamy się czym pochwalić.Więcej na ten temat temat przeczytacie w 24. numerze "Nowej Gazety Lokalnej" (czytaj E-WYDANIE)Na tajemnicze tunele natrafiono m.in. podczas prac ziemnych prowadzonych w styczniu 2007 roku na kozielskiej wyspie. O odkryciu tym pisała w tamtym czasie "Lokalna". Poniżej publikujemy zdjęcia wykonane 24 stycznia 2007 roku.


Ponadto zamieszczamy zdjęcie autorstwa Roberta Słoty, przedstawiające jedno z wielu wejść do katakumb pod Koźlem  W większości zostały one zamurowane, aby nie wchodziły do nich osoby postronne.

tun_1
tun_1
tun_2
tun_2
tun_3
tun_3
tun_4
tun_4
tun_5
tun_5
tun_6
tun_6
tun_7
tun_7
tun_8
tun_8
tun_9
tun_9
tun_10
tun_10

 

 

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy