Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko osobom chorym i starszym, ale też zwierzętom domowym. A lato dopiero przed nami.

 

Jak co roku o tej porze obrońcy praw zwierząt apelują o to, aby zainteresować się również losem czworonogów. Patrol dla zwierząt przygotował letni poradnik dla właścicieli i choć jego założenia wydają się oczywiste, warto przypomnieć te podstawowe. O tym, żeby czworonóg miał dostęp do świeżej wody i był trzymany w cieniu, przypominać nikomu chyba nie trzeba.

 

Nie pozostawiajmy też zwierząt w pojazdach, gdy świeci słońce i temperatura przekroczyła 20 stopni, gdyż narażamy je na śmierć przez przegrzanie i udar. W takiej sytuacji każdy może uwolnić biednego czworonoga, wybijając szybę w zamkniętym pojeździe.

 

Gdy jesteśmy z pupilem na spacerze lub w podróży, miejmy przy sobie świadectwo aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie, a gdy jest bardzo gorąco, wodę dla niego. Nie pozostawiajmy też zwierzęcia samego w miejscach, których nie zna, np. pod sklepem czy restauracją, bo narażamy go na stres, atak innych czworonogów albo kradzież.

 

Kiedy decydujemy się na urlop, sprawdźmy, czy miejsce, do którego się udajemy, akceptuje czworonogi. Jeśli nie, to oddajmy go pod opiekę rodzinie lub znajomym, a ostatecznie do hotelu dla zwierząt lub schroniska.

Każdy, kto porzuci zwierzę, bo jest stare, schorowane lub po prostu mu się znudziło, może ponieść surową karę zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt. Jeśli jadąc samochodem lub innym środkiem lokomocji, potrącimy czworonoga i zostanie on ranny, musimy udzielić mu pomocy.

 

A jeśli podczas spacerów czy wędrówek napotkamy obce lub dzikie zwierzę, to nie należy do niego podchodzić, a tym bardziej dotykać czy zabierać do domu. Lepiej skontaktować się z odpowiednimi służbami, np. strażą miejską, policją, nadleśnictwem czy schroniskiem, i przekazać im jak najwięcej szczegółów o miejscu i wyglądzie zwierzęcia.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy