Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Noc Muzeum w Baszcie - pomimo innych ciekawych wydarzeń, które tego dnia miały miejsce w Kędzierzynie-Koźlu - przyciągnęła sporo miłośników historii.

 

25 maja od godz. 18 do północy można było podziwiać eksponaty zgromadzone w Muzeum Ziemi Kozielskiej. Frekwencja świadczyła o tym, że historia lokalna fascynuje coraz więcej osób.

 

Spore zainteresowanie wzbudził wykład Marcina Paternogi pt. „Najnowsze odkrycia z badań archeologicznych na zamku w Kędzierzynie-Koźlu”. Organizatorzy zaprezentowali m.in. eksponaty, które wróciły do muzeum po konserwacji, oraz znaleziska z wykopów archeologicznych na kozielskim wzgórzu zamkowym. Prace archeologiczne trwają od sierpnia 2017 roku i dobiegają już końca. Archeolog Marcin Paternoga, który nadzorował te prace, uznał je za niezwykle owocne, gdyż wykopano z ziemi około 30 tys. artefaktów!

 

- Mamy tutaj bardzo dużo tzw. zabytków masowych, głównie fragmentów ceramiki i kości zwierzęcych. Do tego dochodzą zabytki związane ze starszym osadnictwem na tym wzgórzu, z osadnictwem ludności kultury łużyckiej, jak również z ludnością z okresu neolitu - tłumaczy Marcin Paternoga, dodając, że podczas prac odkryto jeszcze starsze zabytki, a mianowicie krzemienne.

 

Więcej w aktualnym numerze "Nowej Gazety Lokalnej" (e-wydanie)

 

m1
m1
m2
m2
m3
m3
m4
m4
m5
m5
m6
m6
m7
m7
m8
m8
m9
m9

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy