Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Kolekcjonerzy i miłośnicy słuchania muzyki z płyt gramofonowych z Kędzierzyna-Koźla znów będą mieli swoje małe święto podczas giełdy winyli. Odbędzie się ona 10 marca w godz. 12-15 w Domu Kultury „Chemik” przy al. Jana Pawła II.

Dziś, gdy sprzedaż płyt CD leci na łeb na szyję, bo miliony utworów mamy na kilka kliknięć w internecie, a muzyki słucha się ze smartfonów, winyle mają się świetnie. Ba, gramofony i analogi można kupić nawet w „Biedronce”!

 

Klasyczną płytę gramofonową z prędkością odtwarzania 33 1/3 obrotów na minutę zaprezentowano w 1948 roku, choć krążki z ebonitu znano już w XIX wieku. Lata 50., 60. i 70. ubiegłego wieku to złota era winyli. Później rynek zawojowały kaseta magnetofonowa i przede wszystkim płyta CD. Kasety długo nie przetrwały. Kompakty próbują bronić się przed nośnikami cyfrowymi, ale ich dni są policzone. A płyty gramofonowe cały czas się trzymają. Każdy szanujący się zespół wydaje album na winylu. I choć przeważnie są dwa-trzy razy droższe od CD, to sprzedają się dobrze.

 

Jednak kolekcjonerzy gustują głównie w starych płytach. Nagranych w czasach, gdy nie było komputerowej obróbki, a liczyły się doskonałe studia nagraniowe i znakomici realizatorzy dźwięku. Zespoły prześcigały się w pomysłach, jak uzyskać niepowtarzalne brzmienie. Choćby muzycy Deep Purple, którzy swój słynny krążek „Machine Head” nagrali w korytarzach hotelu „Grand” w Montreux.

 

Dla fanów czarnej płyty Miejski Ośrodek Kultury organizuje kolejną giełdę winyli. Odbędzie się ona 10 marca w godz. 12-15 w Domu Kultury „Chemik” przy al. Jana Pawła II. Osoby zainteresowane prezentacją swoich zbiorów proszone są o kontakt pod numerem tel. 774802558.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy