Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Wśród mało przyjemnych dolegliwości układu pokarmowego znajduje się także refluks, na który skarży się całkiem sporo osób. To schorzenie, które polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. O ile sam pokarm, który wcześniej zjedliśmy, nie drażni ścian przełyku, o tyle już kwas solny oraz enzymy trawienne znajdujące się żołądku tak. Co warto wiedzieć na temat tej przypadłości.

 

 

Objawy a diagnoza

 

Refluks żołądkowo-przełykowy to dość obszernie opisana w internecie choroba:  http://natrawienie.pl/refluks-co-robic-gdy-sie-pojawi/. Pewnie dlatego, że jak wspominaliśmy na początku, cierpi na nie dość dużo osób. Sporo z nich skarży się na pieczenie, czyli popularną zgagę. Jednak już na wstępie należy powiedzieć, że nie wolno tego typu objawów bagatelizować i oczywiście trzeba potwierdzić diagnozę u lekarza. Może się bowiem okazać, że gdy chodzi o refluks objawy, które sprawdziliśmy na przykład w internecie, a których opis pasował akurat do naszych dolegliwości, odpowiadają w gruncie rzeczy za całkiem inne schorzenie. Z tego powodu też wystawianie samodzielnej diagnozy nie jest wcale najlepszym pomysłem.

 

 

Styl życia ma znaczenie

 

Gdy jednak potwierdzimy u specjalisty, że choroba, na którą cierpimy to refluks, na pewno usłyszymy od lekarza sporo na temat konieczności zmiany trybu życia. Warto posłuchać tych rad, ponieważ wyjdą nam one na dobre. W internecie znajdziemy dużo informacji: http://natrawienie.pl/choroby-ukladu-pokarmowego/, jednak rozmowa z lekarzem i porada od specjalisty są tym, co trzeba wziąć sobie do serca.

 

Gdy natomiast chodzi o refluks dieta to sprawa, na jaką musimy zwrócić baczną uwagę. Ulgę może przynieść odstawienie niektórych produktów, takich jak rzeczy tłuste, kawa, duża ilość przypraw, cytrusy, czy gazowane napoje. Na pewno nam one nie pomagają, a ich ograniczenie będzie dobrym początkiem zmian. Zabiegany tryb życia bez wątpienia również nie pomaga, bo potrafi mocno rozregulować organizm, dlatego należy zwrócić uwagę na to, jak funkcjonujemy w ciągu dnia i zmienić te złe nawyki, które wpływają niekorzystnie na organizm.

 

Jeśli będziemy wiedzieli więcej na temat naszego ciała, to na pewno zauważymy dostatecznie wcześniej, że coś nie jest w porządku. Z pewnością nie można lekceważyć objawów, które się pojawiają, ani też uważać, że samodzielnie poradzimy sobie z daną przypadłością. Czasem zdarza się, że to, co wydaje nam się zaledwie niewinną dolegliwością, okazuje się początkiem czegoś groźniejszego, a czasem też bagatelizowanie naszego stanu może jeszcze bardziej pogorszyć nasze samopoczucie. Dlatego warto poświęcić czas na poprawienie swojej wiedzy w tym zakresie, chociażby na http://natrawienie.pl/.

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy