Lokalna24 Kędzierzyn Koźle wiadomości z miasta i powiatu

Pierwszy sierpnia to kolejna ważna data w najnowszej historii Polski. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – największego zrywu zbrojnego w okupowanej przez hitlerowców Europie podczas II wojny światowej – od lat dzieli rodaków. Dla jednych to wspomnienie heroicznego czynu żołnierzy Armii Krajowej, dla innych to niepotrzebna hekatomba złożona przez młodych Polaków przed zbliżającym się końcem wojny.

 

Na tym polu od lat trwa spór historyków i publicystów różnej maści, którzy nie patrząc na ostatnich żyjących świadków tamtych dni, ferują wyroki i wyrażają opinie, które często, tak po ludzku, krzywdzą poległych i tych, którzy dożywają swoich dni.

 

W czasach Polski Ludowej o Powstaniu Warszawskim nie mówiło się za wiele. Marginalizowało się w nim rolę AK i obwiniało za klęskę, choć było główną siłą bojową liczącą około 50 tys. żołnierzy, a pisało o walkach nielicznych oddziałów Armii Ludowej, Związku Walki Młodych, Korpusu Bezpieczeństwa, a przede wszystkim o bohaterskich uczestnikach desantu 1. Armii Wojska Polskiego, który bez wsparcia Sowietów został unicestwiony.

 

Dziś o powstaniu można mówić wszystko. Zarówno to, co piękne i poprawne politycznie, jak i to, co dla wielu kontrowersyjne i bolesne. To przywilej wolności. Cieszmy się, że tak można, i korzystajmy, bo nigdy nie wiadomo, jak długo będzie nam dane.

 

Nauka jest pasjonująca i wciągająca, ale i zwodnicza. O ile matematyka, fizyka czy informatyka to nauki poukładane, oparte na doświadczeniach i twardych dowodach. Gdzie zawsze można odkryć coś nowego, poprawić coś po poprzednikach bądź wytknąć im błędy, ale cel zawsze jest słuszny. Z historią jest inaczej. Tę często tworzy się „pod kogoś” i to samo wydarzenie, opisane przez kilku naukowców, będzie przedstawione zupełnie inaczej.

 

„Historia jest pisana przez zwycięzców” – powiedział kiedyś Winston Churchill, ale głos należy się też przegranym. Pamiętajmy o tym nie tylko przy okazji kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 

Grzegorz Łabaj

Ilość ocen (0)

0 na 5 gwiazdek
  • Brak komentarzy